Nová služba MONECO Family Office pomůže bonitním klientům s organizací investic a správou majetku

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Bezpečnost na internetu je a vždy bude horkým tématem dnešní digitální doby.Informační technologie pronikají stále hlouběji do všech oblastí každodenního života a běžného fungování společnosti.

V kyberprostoru však číhá mnoho nástrah. Znáte ty nejčastější a víte, jak jim předejít?

Sociální inženýrství: Možná jste už také někdy obdrželi e-mail od vaší banky, který se jevil jako oficiální, při bližším zkoumání však něco nesedělo. Přišel vám tedy do schránky tzv. phishingový e-mail. Je to snaha podvodem vylákat osobní informace od důvěřivých uživatelů. Sem patří přístupová hesla, bankovní údaje a jiná data. Nikdy nesdílejte hesla a citlivé údaje, vždy si pečlivě prohlédněte adresu odesílatele a celkový vzhled zprávy.

Odkládání aktualizací: Patříte mezi ty, kteří odkládají instalaci aktualizací, protože vás zdržují při práci nebo vyrušují vaše sledování oblíbeného seriálu? Potom vystavujete svá zařízení riziku kybernetického útoku, aktualizace totiž fungují jako záplata na slabá místa softwaru. Nezapomínejte také pravidelně aktualizovat svůj antivirový program, ušetříte si tak spoustu starostí.

Ransomware je kybernetický útok, který vám při napadení brání v používání zařízení nebo přístupu k určitým souborům, pokud nezaplatíte výkupné. Často se k vám dostane díky tomu, že stáhnete neověřený obsah, opět prostřednictvím e-mailu v podobě přílohy nebo hackeři využijí mezeru v obraně vašeho počítače. Vždy dvakrát zvažte, na jakou reklamu vám stojí za to kliknout a jakou přílohu si stáhnete.

NezabezpečenéWI-FI sítě: Pokud vaše srdce plesá kdykoliv máte možnost se v restauracích a kavárnáchpřipojit na WI-FI, potom zpozorněte, nemusí to být tak výhodné, jak se může zdát. Veřejné sítě jsou snadným cílem hackerů, kteří mohou získat hlavně vaše přihlašovací údaje. Zkuste se připojit přes VPN – virtuální privátní síť vytvořenou mezi vámi a vzdáleným VPN serverem. Pokud vám nezbývá nic jiného, využijte anonymní režim prohlížeče, nikdy nezaklikávejte „Zapamatovat heslo” a mažte po sobě soubory cookies.  

Ztráta dat: Nezapomínejte zálohovat. Nejlépe několika způsoby naráz. Pro offline zálohu vám poslouží externí disk, cloudové služby jsou zase dobrým řešením pro ty, kteří rádi přistupují ke svým datům z více zařízení, jejich výhodou je také synchronizace a automatický upload dat. Při využití cloudu je důležité jeho zabezpečení. Vždy je potřeba použít silné heslo a ideálně nastavit vícefázové ověření.

A na závěr pamatujte, že nejlepší obranou proti kyberzločinům je prevence a dodržování správných návyků při zacházení s počítačem či chytrým telefonem.

Zdroj: Next Generation Security Solutions s.r.o.