Nové příležitosti v realitách

Realitní trh po šokovém zmrazení financování začíná reagovat. Zájemci o nákup bytů jsou v komfortní pozici a mohou se rozhodovat v klidu.

„Situace je diametrálně odlišná od stavu, který na realitní trhu panoval v posledních letech. Ale to může určité skupině kupujících vyhovovat,“ říká Jan Hamr z developerské společnosti DMG stav a dodává: „V nabídce lze objevit zajímavé byty v Praze nebo Středočeském kraji, které se v posledních letech prodávaly většinou tzv. neveřejným způsobem. Na trh se dostávají všechny byty v developerských projektech, tj. i ty prémiové. Každý projekt má pouze několik takových bytů,“ upozorňuje Hamr a dodává, že se samozřejmě mění i struktura kupujících. „Jsou to zájemci, kteří mají dostatek finančních zdrojů a mohou si dovolit nákup nemovitosti v jakýchkoliv podmínkách. Vlastně tuto situaci využívají jako svou výhodu při jednání o koupi.“

Poslední měsíce se nesly ve znamení naděje, že se úrokové míry začnou konečně více snižovat. Tato očekávání se v únoru postupně rozplynula. „Nikdo asi nečeká, že letos úrokové míry u hypoték nějak výrazně klesnou. Předpokládáme však lehký pokles sazeb, který by mohl být předzvěstí větších změn – to už se však bavíme o dlouhodobějším časovém horizontu. Zároveň je všem jasné, že se cenová hladina u nemovitostí mění pouze zvolna. Žádný pád cen se nekonal a ani nenastane,“ říká Jan Hamr ze společnosti DMG stav. Pokud by se uskutečnilo přání mnoha zájemců, aby se úrokové sazby hypoték vrátily minimálně na 4 procenta, pak se pravděpodobně podnítí větší poptávka po koupi a prodeji nemovitostí. Nicméně se v nejbližších měsících bude jednat o spíše poklidný proces.

Současný vývoj ukazuje, že ke korekci přece jen dochází, ale spíše na poptávkové straně. Kupující nebo investoři vystupují velmi racionálně a jsou připraveni vyjednávat podmínky. „Celý trh se zklidnil a zpomalil. Dříve byly byty v nabídce hodiny nebo dny, dnes jsou to měsíce. To ale neznamená, že by trh zamrzl. Spíše se vrací k normálu,“ vysvětluje Jan Hamr. „Byli jsme svědky nemovitostní horečky, kdy každý chtěl bydlet ve vlastním, ceny letěly nahoru a financování bylo dostupné pro velmi širokou skupinu zájemců. To, že v tomto ohledu nastane určitá korekce, není vůbec na škodu.“

Potřeba nových bytů v Praze stále přetrvává, tj. stále na trhu bytová kapacita chybí. „Předpokládám, že se nabídka bytových projektů bude stabilizovat a koncentrovat u větších developerů. Na druhou stranu tu je i prostor pro nové formáty, které na českém trhu nejsou tak běžné,“ popisuje budoucí vývoj realitního trhu Jan Hamr, podle kterého se například může jednat o rozvoj nemovitostních fondů, které budou zajišťovat výstavbu nájemních bytů.

Na trhu už jsou ojedinělé projekty, které kombinují budoucí koupi s aktuálním pronájmem. I to může být pro určitou skupinu zájemců cesta, jak se dostat k vysněnému bydlení. „Těchto a dalších projektů bude rozhodně přibývat,“ uvádí Jan Hamr. Zároveň se opět zvýší tlak na kvalitu a místo projektu. „Cenovou korekci lze očekávat u nemovitostí, které nesplňují současné standardy investorů. Ti jsou sebevědomí a vyspělí. Jsou si dobře vědomi toho, že nemusí brát všechno a pečlivě si vybírají. Stejně tak se může projevit cenová korekce u celých projektů, které nesplňují nároky na polohu nebo mají na první pohled kvalitativní nedostatky,“ dodává Jan Hamr. Mezi kupujícími se dnes však častěji objevují ti, kteří pořízení nového bytu vnímají jako bezpečné úložiště finančních prostředků, které budou ušetřeny vlivu inflace.