Nový index PX START

Pražská burza zavádí od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Součástí indexu jsou všechny akcie obchodované na trhu START, v současné době se jedná o 14 emisí. Index PX START je dividendový index, frekvence jeho výpočtu bude jedenkrát denně po ukončení obchodování. Na webu Burzy cenných papírů Praha bude index zobrazován od 19. prosince 2023.

„Na trhu START je nyní již dostatečný počet emisí, aby dávalo smysl speciální index počítat. Současně poptávka po takovém indexu je i od našich členů,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

PX START je nový dividendový index neregulovaného trhu START, do kterého mohou být zařazeny pouze emise z trhu START. Zařazení nové emise bude probíhat pouze ve dnech pravidelné aktualizace báze, která bude čtvrtletní (březen, červen, září, prosinec). Pokud by naopak byla emise vyřazena z obchodování na burze, bude vyřazena z indexu PX-START okamžitě. V případě přestupu na regulovaný trh, bude emise vyřazena z indexu PX-START při nejbližší pravidelné aktualizaci báze.

Počáteční hodnota indexu byla stanovena na 1 000 bodů ke dni 2. 1. 2020.