Objem hypoték loni klesl o čtvrtinu

Banky a stavební spořitelny podle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v prosinci letošního roku hypotéky v objemu 15,1 mld. Kč (graf 1). Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně poklesl o 7 %. Prosinec však tradičně bývá z pohledu aktivity na hypotečním trhu slabší a po sezónním očištění by objem poskytnutých hypoték meziměsíčně vesměs stagnoval. Hypoteční trh si tak v prosinci udržel příznivější aktivitu předešlých třech měsíců.

Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají s velmi slabou polovinou roku 2022. Objem hypoték z meziročního pohledu tak v prosinci vzrostl o 93 %. I přes opticky velmi silné meziroční růsty nicméně nadále zůstává objem hypoték o více než 50 % nižší než v prosinci roku 2020.

image002

Za celý rok 2023 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 150 mld. Kč, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 124 mld. Kč. Meziročně se jednalo o propad ve výši 24 %. To je dáno zejména skutečností, že první polovina roku 2022 byla stále z pohledu poskytnutých hypoték silná a na meziroční srovnání tak působí vyšší srovnávací základna z tohoto období. Za první polovinu roku 2023 se tak poskytlo meziročně o 50 % méně hypoték, za druhou polovinu roku 2023 naopak přes 50 % více. Ve srovnání s předpandemickými roky 2017-2019 byl objem poskytnutých hypoték v roce 2023 zhruba o třetinu nižší.

image004

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále mírně poklesla z listopadových 5,67 % na 5,65 % a zůstává tak nejnižší od července roku 2022 (graf 3). Úrokové sazby tak v posledním půlroce klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb.

image005

Ty jsou v posledním období velmi rozkolísané a několikrát se již vystřídalo období jejich růstu a poklesu. To potvrdil i vývoj za poslední měsíc, kdy tržní sazby, vzhledem k silnějším očekáváním ohledně snižování sazeb ze strany hlavních centrálních bank, výrazněji poklesly. To se přelívá ve spojení s očekávaným poklesem sazeb ze strany ČNB i do tuzemských sazeb delších splatností, jejichž průměrné prosincové hodnoty se dostaly na nejnižší úroveň od konce roku 2021.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA