Objem hypoték v únoru citelně propadl o více než pětinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 25 mld. Kč. To představuje oproti lednu další citelný propad – o víc než 20 %. Ačkoli měsíce na začátku roku bývají z pohledu poskytnutých úvěrů spíše podprůměrné, ve srovnání s loňským únorem je letošní objem nižší o třetinu. Z celkového objemu 25 mld. Kč necelých 21 mld. Kč tvoří hypotéky skutečně nové a přes 4 mld. Kč hypotéky refinancované (graf 1).

Ve srovnání s lednem celkový objem hypoték poklesl o 7,5 mld. Kč, tj. 23 %, přitom již v lednu objem nových hypoték oproti prosinci propadl o 26 %. Stejný trend pak následoval i s počty poskytnutých hypoték, které  v únoru oproti předchozímu měsíci poklesly o 23 %, a to z 10 na 7,9 tisíce. Jedná se o nejnižší počet poskytnutých hypoték od ledna 2020, tj. za bezmála dva roky.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v únoru vzrostla na 3,84 % z lednových 3,4 %. Průměrná hypoteční sazba se tak v únoru dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2011 (graf 2). Stejně jako v předchozích měsících však únorová průměrná sazba u hypoték ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby nižší. Proto se průměrná úroková sazba u nově uzavřených smluv pohybuje stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v únoru pohybovaly nejčastěji v širokém rozmezí od 4,5 do 5,5 %. Nesoulad mezi nabídkovou a realizovanou úrokovou sazbou byl v posledních měsících výraznější, jelikož změna úrokových sazeb nastala v druhé polovině minulého roku poměrně skokově. Během několika měsíců se ale obě úrokové sazby opět přiblíží.

Únorová čísla tak potvrdila dřívější očekávání, že hypoteční trh v letošním roce citelně zpomalí. V tomto vývoji se promítá celá řada faktorů jako výše hypotečních sazeb, vývoj cen nemovitostí, ale také dopad vyšších nákladů domácností z titulu rostoucí inflace. V současné době se přidá také zvýšená nejistota spojená s ruskou válkou na Ukrajině. Od začátku dubna pak začnou platit přísnější limity ze strany ČNB. Je tak patrné, že objemy hypoték v letošním roce propadnou ve vyšších desítkách procent. Jen návrat na objem roku 2020, který byl samo o sobě silný, bude znamenat meziroční propad o 40 %. Na druhou stranu nepříznivý dopad zpomalujícího objemu nově poskytnutých hypoték na trh nemovitostí bude v letošním roce brzdit také skutečnost, že poměrně velká část úvěrů, která byla poskytnuta v minulém rekordním roce, bude čerpána teprve v roce letošním.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA