Objem poskytnutých hypoték v červnu vzrostl

Úroková sazba poklesla na 5,86 %

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v červnu letošního roku hypotéky v celkovém objemu 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 1,6 mld. Kč, což představuje 13% meziměsíční nárůst.

Červen však bývá tradičně nejsilnější měsíc v roce a aktivita na hypotečním trhu je často oproti květnu příznivější. Po zohlednění zmíněné sezónnosti objem poskytnutých hypoték v červnu meziměsíčně vzrostl zhruba o 3 %, tj. relativně mírně.

image003

Červnový objem i počet poskytnutých hypoték byl však prozatím nejvyšší v letošním roce, a to i při pohledu na sezónně očištěné hodnoty. Jde zároveň o nejvyšší údaj od července minulého roku, kdy trh začal citelně zamrzat. I přes uvedené zlepšení hypoteční aktivity v posledních měsících zůstává objem poskytnutých hypoték zhruba poloviční oproti situaci v pololetí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték dosáhl 28 % zatímco v květnu ještě přesahoval 40 %.

image005

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červnu poklesla nejrychleji v letošním roce. Dostala se tak z květnové úrovně 5,9 % na 5,86 %, kde se nacházela v březnu letošního, resp. v říjnu minulého, roku. Úrokové sazby tak začaly po dvou měsících opět klesat, což bylo umožněno postupným – i když stále rozkolísaným – poklesem tržních úrokových sazeb. Tržní úrokové sazby delších jsou v letošním roce poměrně rozkolísané a několikrát se již vystřídalo období jejich růstu a poklesu. Jejich průměrná měsíční hodnota však od dubna mírně klesá, což se postupně projevilo i v poklesu hypotečních sazeb. Průměrná měsíční hodnota tržních úrokových sazeb za červen byla nejnižší v letošním roce.

image008

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA