Obrat Partners překonal čtyři miliardy korun

Společný obrat společností v širší finanční skupině Partners se za rok 2023 přiblíží dle neauditovaných výsledků ke 4,1 mmld. Kč, meziročně tak zaznamenala skupina růst o 17 %. Očekávaný hospodářský výsledek se bude pohybovat okolo 450 mil. Kč. Loňský rok také Partners získali bankovní licenci a v březnu pro veřejnost spustí první poradenskou banku – Partners Banku.

Loňský rok potvrdil, že se Partners transformovali v komplexní finanční skupinu, v jejímž jádru je kvalitní finanční poradenská služba. „Ta je podpořena produktovými společnostmi, které poskytují exkluzivní pojistné a investiční produkty a skvělý servis poradcům a pobočkám. Zároveň tyto sesterské společnosti samy úspěšně rostou a dosahují slušných výsledků,“ konstatuje ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec.

Obrat finančněporadenské společnosti Partners dle předběžných odhadů překoná 2,4 miliardy Kč, což znamená meziroční růst 4,3 %. Obrat zbytku skupiny vzrostl o 40 % na více než 1,7 miliardy Kč.

Nejlépe se obratově dařilo životní pojišťovně Simplea, která meziročně rostla o 35 % na 890 milionů Kč a aktuálně sjednala první smlouvy v Polsku. Skvělé výsledky hlásily také investiční společnosti ve skupině Partners. Partners Invest spustila nové úspěšné fondy, klientům již spravuje více než 16 mld. Kč a obrat společnosti vzrostl o 43 % na odhadovaných 170 mil. Kč. Svým klientům za rok 2023 připsala zhodnocení více než 1,3 mld. Kč. Nemovitostní fond Trigea spravuje více než 7,5 mld. Kč a zvýšil svůj obrat na 150 milionů Kč, což znamená meziroční růst o 24 %. Penzijní společnost Rentea očekává obrat 83 milionů Kč, růst o úžasných 258 % a první ziskový rok po 2,5 letech od založení. Vydavatelství NextPage Media rostlo o 18 % na 48 milionů Kč a slovenská poradenská část rostla meziročně o 28 % na odhadovaných 90 milionů Kč.

Odhad kumulativního hrubého hospodářského výsledku skupiny za rok 2023 se pohybuje okolo 450 milionů Kč. „Tento zisk použijeme na další investice, posílení kapitálu našich společností a dokončení nového poradenského core systému Orfeus. V roce 2024 očekáváme další rychlý růst ve všech částech finanční skupiny. Tahounem bude pozitivnější ekonomické prostředí, nižší úrokové sazby v ekonomice a samozřejmě spuštění Partners Banky,“ plánuje Petr Borkovec.

Investice a životní pojištění na špici

Hnacím motorem loňského růstu byl ve finančněporadenské společnosti Partners segment pojištění a investic. Velký posun byl zaznamenán v segmentu neživotního pojištění, které na provizním obratu předstihlo podíl hypoték. Růstu pomohlo také vybudování několika desítek nových poboček a nárůst obratu stávajících franšízantů. Podíl franšízových poboček na poradenském obratu přesáhl 34 %.

„Když se podíváme konkrétně na segment investic, tak jen v jednorázových investicích jsme zprostředkovali rekordních 13 miliard Kč, což je o 52 % víc než loni. Rostly i pravidelné investice a celkově jsme uzavřeli o 30 % více investičních smluv oproti roku 2022. Průměrná pravidelná investice klientů dosáhla 2,5 tisíce Kč měsíčně a průměrná jednorázová investice 225 tisíc Kč. Podíl investic na provizním obrazu se zvýšil o 11 % na 34 % a celkově spravujeme klientům v investicích více než 50 miliard Kč. Pokud započítáme i penzijní produkty, tak je to téměř 70 miliard Kč,“ popisuje Petr Borkovec.

Jediný produktový segment, který měl loni ještě větší podíl na obratu Partners než investice, bylo, s 36,8 %, životní pojištění. „Je skvělé, že jsme dosáhli na rekord v novém byznysu v životním pojištění – roční pojistné činilo 661 milionů Kč. Vzrostl počet smluv i průměrné rizikové pojistné,“ upřesňuje Petr Borkovec.

Neživotní pojištění pokračovalo v úspěšném růstu a navázalo tak na trend minulých let. I zde padl rekord v nové produkci: roční pojistné dosáhlo 541 milionů Kč a bylo taženo především autopojištěním. V oblasti neživotního pojištění se tak v Partners přiblížili k magické hladině jedné miliardy Kč ve spravovaném pojistném.

Hypotéky nadále klesaly, snížení ale bylo menší než v předchozím roce. Celkem Partners zprostředkovali úvěry za 14 miliard Kč, jedná se tak o meziroční snížení o 22 %.

Nová spolupráce v oblasti hypoték

Velkou změnu chystají Partners v oblasti úvěrů a hypoték. Od dubna 2024 Partners zahájí strategickou spolupráci s hypotečním specialistou Gepard Finance s cílem společně vytvořit jedničku v oblasti zprostředkovávání hypotečních úvěrů. Partners umožní svým poradcům a franšízantům stát se vázanými zástupci a hypotečními specialisty Gepard Finance a společně se tak komplexně postarat o všechny úvěrové potřeby klientů Partners. Gepard Finance do spojení přinášejí díky své specializaci odbornost a know-how v oblasti hypoték. Partners posílí spolupráci v oblasti fintech systémů a procesů. Toto spojení přinese klientům obou společností ty nejlepší služby na hypotečním trhu.

„Vzhledem ke spuštění Partners Banky a jejímu propojení s finančně poradenskou společností Partners jsme cítili potřebu jednoznačně deklarovat, že pro naše poradce a klienty se v oblasti hypoték nic nemění. Proto se Partners Financial Services bude dále specializovat na poradenství a finanční služby v oblasti investic, penzí, spoření, pojištění a bankovních služeb bez úvěrů a veškeré úvěrové potřeby svých klientů bude řešit prostřednictvím nezávislého úvěrového specialisty se skvělým brandem Gepard Finance. Spojení neznamená jen vyšší objem, ale především zásadní posun v zázemí a v investicích do nových technologií v oblasti hypoték,“ komentuje novinku Petr Borkovec s tím, že tato společnost má dlouholetou tradici a patří na trhu mezi nejúspěšnější specialisty v oblasti hypoték a dalších úvěrů.

Zásadní vklad Partners v této spolupráci bude v oblasti technologií, procesů a systémů, jelikož skupina má v týmu více než 200 IT pracovníků. Výhodou bude také unikátní spolupráce s Partners Bankou, kterou skupina spustí na jaře 2024 a která neplánuje s dalšími makléři na trhu spolupracovat.

„Se složitým produktem, jakým jsou hypotéky, byla společnost Gepard Finance vždy průkopníkem trhu, který rozumí každé nuanci úvěrové problematiky, posouvá pravidla hry a přináší svým klientům kvalitní služby,“ říká Jan Kruntorád, spolumajitel společnosti, a dodává, že do této spolupráce přinášejí svou nezpochybnitelnou specializaci, odbornost a propracované know-how v oblasti hypoték. Spolupráci s Partners oceňuje v perspektivě dalšího růstu, v možnostech sjednávání dalších produktů přes call centrum, finanční aplikaci či špičkových srovnávačích Partners.

Společnosti mají pro rok 2024 v plánu obrat hypoték ve výši 30 miliard korun, společně budou mít 1850 hypotečních zprostředkovatelů (Partners 1500, Gepard 350) a 250 franšízových poboček (170 Partners a 80 Gepard). Firmy budou i nadále fungovat pod svým dosavadním vedením i pod vlastními marketingovými brandy. Pro klienty by měly společné služby a poradenství odstartovat na začátku dubna 2024.