Obrat Partners vzrostl o 17 % na 1,9 mld. Kč

Partners finanční skupině se v pololetí 2023 velmi dařilo. Celkový nekonsolidovaný obrat skupiny je meziročně o 17,1 % výše a dosáhl téměř 1,9 miliardy korun. Pololetní obrat tak překonal původní očekávaní o 150 milionů korun. Z tohoto důvodu navýšila skupina své plány pro letošní rok a plánuje poprvé překročit 4 miliardy korun a dosáhnout tak celkového obratu 4,2 miliardy korun s růstem o téměř 20 %. Velmi pozitivně se vyvíjí také ziskovost skupiny, což je pro všechny projekty a jejich regulatorní i investiční kapitálové požadavky zásadní.

„Po relativně složitém roce 2022 jsme při plánování rozpočtu 2023 měli docela obavu, zda naše agresivní investice ve všech směrech – nový IT ekosystém pro Partners za 150 mil. Kč, expanze na Slovensko, financování růstu penzijní společnosti Rentea i našich investičních projektů, expanze pojišťovny Simplea, další rozšíření IT kapacit, specializovaný investiční tým stavějící obchodníka s cennými papíry a samozřejmě pokračování v budování banky – nenarazí na výrazně horší výsledky v roce 2023,“ komentuje pozitivní čísla ředitel skupiny Partners Petr Borkovec.

Graf vývoje obratu
Zdroj: Partners

Dařilo se v pojištění i investicích

Úspěšně rostla zejména finančně poradenská společnost Partners, i když se s tím s ohledem na hypoteční propad příliš nepočítalo. Přesto v prvním pololetí 2023 činil růst obratu 6 %, na 1,135 miliardy korun. Poslední čísla tak jsou velmi pozitivní: „Ve druhém čtvrtletí 2023 jsme dosáhli růstu obchodu o 10 % a v červenci o téměř 13 %. Očekáváme tak, že za celý rok 2023 dosáhneme růstu provizních příjmů přes 10 % a překonáme tak loňský rekordní obrat ve výši 2,6 miliardy korun,“ komentuje Petr Borkovec.

Hypotéky jsou sice stále na méně než 50 % loňské úrovně, růst obratu společnosti ale táhla nová produkce životního pojištění s růstem 26 % a 345 miliony Kč nového předepsaného pojistného. Produkce neživotního pojištění rostla o 27 % na 263 miliony korun ročního pojistného na nově uzavřených smlouvách. Hlavním tahounem růstu byly ale tradičně investice. Ty rostly o 32 %, když si klienti uzavřeli pravidelné investice s ročními platbami ve výši téměř 1 miliardy Kč a jednorázově zainvestovali v prvním pololetí nových 5 miliard korun. Aktiva pod správou se od minulého června zvýšila o 13 miliard korun.

„Hlavní zásluhu na těchto číslech má růst počtu certifikovaných poradců a rychlý růst našich franšízových poboček. V červnu fungovalo již 152 poboček Partners Market, což je o 29 více než v minulém roce. Ještě větším drajvrem růstu byla produktivita poboček,“ vysvětluje Petr Borkovec s tím, že počet poradců Partners v registrech ČNB aktuálně narostl o více než 200 certifikovaných poradců.

Stejně jako v minulých letech rychle rostly příjmy ze servisu a správy bankovních, investičních, penzijních i pojistných portfolií klientů. V letošním roce činí dosud růst 17 % a podíl tohoto stabilního zdroje příjmů tak dosáhl již 34 % obratu společnosti Partners, zatímco v minulém prvním pololetí to bylo jen 28,6 %.

Rostou i ostatní členové skupiny: pojišťovna, penzijka, investička

Rostly také další společnosti skupiny Partners, mezi které patří finančně poradenská společnost Simplea Financial Services na Slovensku s růstem 25 %. Pololetní obrat 411 milionů korun měla Simplea pojišťovna, která tak dosáhla 40% růstu. A rostly také všechny investiční společnosti: Partners investiční společnost, nemovitostní fond Trigea a penzijní společnost Rentea dosáhly celkového obratu 174 milionů korun, meziroční růst činil 45 %, přičemž nejrychleji rostla zatím nejmenší Rentea s příjmy 30 milionů korun za první pololetí a meziročním růstem 275 %. Investicím pomohly i dva nově spuštěné fondy – nemovitostní fond kvalifikovaných investorů Merity a akciový Double Speed rizikový, který cílí na 15% zhodnocení.

„Věříme, že náš růst v dalších letech bude ještě akcelerovat díky spuštění vlastní banky a extrémnímu zvýšení atraktivity pro partnerství s námi,“ uzavírá ředitel skupiny Partners Petr Borkovec.