Od srovnávače po broker pool

Letos od 1. října nahradil Jan Bartušek ve funkci ředitele finančněporadenské společnosti Chytrý Honza Jiřího Havrlanta. Není však ve firmě žádným nováčkem, doposud působil jako ředitel finančních služeb ve skupině DRFG, pod kterou Chytrý Honza spadá. Rovněž se podílel na současném růstu broker poolu včetně přidruženého portálu Hypoportal. Zeptali jsme se ho proto nejen na to, jak se jejich poradcům letos daří, ale především na další strategii, plány a chystané novinky. 

Jste v nové funkci necelý měsíc – na co se nyní zaměříte, a jaká bude vaše strategie v čele Chytrého Honzy?

Na jeho vedení jsem se podílel poslední dva roky, řešil jsem zejména interní procesy a různá ekonomická témata. Podílel jsem se také na vytváření strategie, která zůstává i nadále stejná a budeme v ní pokračovat. 

Důležité pro nás je udržet konzistentnost. Budeme nadále pokračovat v inovacích. Chceme být lídry leadového byznysu a v rámci poolu poskytovat co nejkvalitnější služby a servis našim kolegům z distribuce. V neposlední řadě pak chceme být z hlediska objemu produkce atraktivním partnerem bank, pojišťoven a investičních společností.

V roce 2021 jste byli za celou historii firmy poprvé v zisku, podaří se vám to i v roce 2022? Jak se vám letos daří?

Přestože letos na trhu nastaly horší časy, vidíme to jako příležitost pokračovat v černých číslech – i přes výzvy v podobě změn a přenesení velké části produkce do jiných segmentů, než jsou hypotéky. Daří se nám ale jak v investicích, tak v pojištění, kde jsme v meziročních číslech na více než 100% růstu. 

Pomohla nám také restrukturalizace nákladů a personální oblasti, ale také synergie ve skupině našeho akcionáře. Poradci se však také musí intenzivněji věnovat akvizici klientů a servisu, v čemž je podporujeme.

Prošli jste si cestu od pouhého srovnávače až po současný broker pool. Jak budete pokračovat?

I když jsme dnes již primárně broker pool, srovnávač stále využíváme jako součást našeho leadového byznysu. Našich více než 700 vázaných poradců tím získává skvělou výchozí pozici. 

Letos nám přibyly vyšší desítky nových poradců a v dalším růstu chceme samozřejmě pokračovat. Výhodou je také naše aktivní obchodní podpora, díky které neustále hledáme pro poradce nové příležitosti a díváme se na to, jak jim můžeme pomoci zaplnit kalendáře. 

Budujeme synergické vztahy v rámci skupiny DRFG, která – což bylo pro nás zcela zásadní – vstoupila do segmentu rezidenčního bydlení. V tomto směru je skupina velmi aktivní v Praze, Brně, Mladé Boleslavi, Olomouci – a další projekty chystá i jinde. Propojujeme rezidenční projekty s poradci, kteří řeší financování nemovitosti nebo nabízejí komplexní realitní služby a pomáháme jim touto cestou nahradit letošní výpadek hypotečního byznysu. Kolegové ve výsledku získávají klienty nejen ze srovnávačů prostřednictvím leadů, ale právě i díky vztahům se skupinou a díky příležitostem ve financování nemovitostí. Výhodou broker poolu také je, že poradce zapojujeme do projektu Employee Benefits, který jim přináší nové obchodní příležitosti. 

O co konkrétně jde? 

V rámci Employee Benefits realizujeme vzájemně prospěšná partnerství s většími či středně velkými zaměstnavateli a přinášíme službu finančního poradenství k jejich zaměstnanců za podpory managementu firmy. 

Jsme první na finančněporadenském trhu, kdo něco podobného realizuje, takže v rámci konkurenčního boje tento program mnohdy přesvědčí poradce ke spolupráci s námi. Sami poradci ho chválí více než třeba aplikaci v mobilu, která je dnes již naprostou samozřejmostí. 

S kolika firmami již takto spolupracujete?

V současné době je to 12 firem a do konce roku bychom chtěli přidat dalších 25.

Jaké další novinky pro poradce chystáte a co jim – kromě podpory v oblasti IT, která je dnes samozřejmostí – nabídnete ještě teď na podzim a v příštím roce?

Co se týká IT, máme řadu specifických nástrojů, díky kterým jsme před zbytkem trhu. Letos už jsme připravili několik aplikací, které kolegům usnadňují každodenní práci. Pro rok 2023 pak připravujeme redesign CRM systému. 

Jednou z největších novinek bude klientsko-poradenská aplikace pro iOS a Android, s níž přesuneme online klientský portál do mobilů. Poradci díky tomu budou moci využívat velmi pokročilý nástroj, s jehož pomocí mohou jednoduše spravovat potřeby klienta.

Nedávno jste investovali do projektu Investown. Hledáte i další příležitosti, které rozšíří vaši nabídku?

Samozřejmě neustále vyhlížíme možnosti investic a akvizic projektů, které mohou rozšířit naši produktovou nabídku. Letos jsme například posílili online segment byznysu v oblasti srovnávačů nebo v prvním pololetí investovali právě do zmíněného startupu Investown. Ten na bázi crowdfundingu nabízí mikroinvestice do nemovitostí. Jsme rádi, že se můžeme účastnit tak atraktivního projektu, kde jsou mezi partnery například Seed Starter Česká spořitelna nebo investiční fond Lighthouse Ventures. 

Rovněž i poradci vítají takové rozšíření nabídky. Zvláště dnes, kdy se všechno přesouvá do online světa a různých aplikací, to přesně zapadá do našeho portfolia. Distribuce chce být obecně v kontaktu s novými technologiemi a fintech světem, to je budoucnost.

Díváme se však i po dalších projektech a hledáme investiční příležitosti, primárně z oblasti fintechu, protože tomuto segmentu dobře rozumíme. V tuto chvíli zvažujeme investiční vstup do dalších dvou projektů, o kterých ale zatím nemohu prozradit více. 

***

MTF_4922
Foto: Michael Tomeš

Jan Bartušek,
CEO společnosti Chytrý Honza

Ve finančních službách působí již 14 let. Začínal jako konzultant při studiích Ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Dnes má na starost koordinaci a strategii společností působících v oblasti finančních služeb skupiny DRFG a věnuje se také rozvoji ve fintech sféře. Aktivně působí ve vedení společností HypoPortal, ASSETIO Solution
a Chytrý Honza. 

Během dosavadní kariéry vybudoval významnou finančněporadenskou skupinu působící napříč Českou republikou a pomohl k rozvoji několika technologických společností a projektů. Klíčové změny strategie, které spolu s Jiřím Havrlantem před dvěma roky nastavili, nasměrovaly Chytrého Honzu poprvé ke kladným hospodářským výsledkům. 

Do křesla CEO Chytrého Honzy byl jmenován v říjnu roku 2022. Velký potenciál vidí v propojení tradičního finančního světa s moderními technologiemi.