Ondřej Čtvrtečka: Buřinka jako inovátor

Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny neboli Buřinky. Zdroj: SSČS

S Ondřejem Čtvrtečkou, členem představenstva Stavební spořitelny České spořitelny neboli Buřinky, jsme se ohlédli za posledními deseti lety Buřinky, dostalo se i na aktuální novinky a inovace a výhled za dalších deset let. 

Jak je na tom Buřinka dnes v porovnání s dobou před 10 lety? Co byste při ohlédnutí zpět označil za úspěch a co se dalo udělat lépe? 

Buřinka se za posledních 10 let posunula o obrovský kus dopředu. Vsadila na moderní technologie a začala efektivně využívat synergické efekty, které přináší silné zázemí Finanční skupiny České spořitelny. Aktuálně dokážeme všechny produkty uzavírat online, bez návštěvy pobočky. Na co jsem ale hrdý, že se stále držíme smyslu, proč existujeme. Pomáháme klientům měnit bydlení v domov. Ať děláme cokoli, vidíme za tím svého klienta a finančního poradce. Všechny inovace, vylepšení, zrychlení a zjednodušení vedou k tomu, že naši klienti mají lepší nebo nové bydlení. Určitě existují věci, které by se daly udělat lépe, ale máme výborný tým lidí, kteří společně pracují na stále lepší a lepší Buřince. 

Ovlivnila vás a stavební spoření pandemie?

Pandemie ovlivnila celý trh, ti úspěšní se přesunuli do onlinu, ti nejúspěšnější udrželi nebo dokonce zvýšili kvalitu služeb v online prostředí. Troufnu si říci, že se mezi ně řadíme i my, alespoň takovou máme zpětnou vazbu od našich klientů a finančních poradců. Nejen že umíme produkty sjednávat online, ale pevně se držíme našeho záměru. Poskytujeme našim klientům a obchodním partnerům profesionální servis a služby. Pandemie nám dokázala, že to umíme i online a skvěle. Zároveň lidé kvůli covidu změnili způsob práce. Hodně rekonstruovali. Snažili se přizpůsobit své domovy i potřebám home office a dbát na to, aby ve svém domě či bytě měli prostor vyhrazený pro práci. Hodně lidí také chtělo přebytečnou likviditu umístit v nemovitostech, což způsobilo rekordní úvěrovou produkci celého trhu. Zvýšili jsme tak nejen podíl sjednání úvěrů digitální formou o více než 100 %, ale také jsme navýšili objemy úvěrů více než průměr trhu a v jejich počtu jsme byli dokonce jedničkou na trhu.

Jak se mění klienti?

Klienti stále ve větší míře využívají moderní technologie, které jim usnadňují práci a především šetří čas. Dospěli až do bodu, kdy chtějí vše ovládat z jednoho místa, řešit věci rychle a efektivně, bez papírování, zdlouhavých procesů a také bez nutnosti vyplňování spousty údajů. Rozhodují se rychleji, a proto je pro ně důležitá flexibilita a rychlost odezvy i u jejich banky nebo stavební spořitelny. 

Který z vašich produktů či inovací byl nejúspěšnější? A co připravujete nyní?

Buřinka je a vždy byla inovátorem mezi stavebními spořitelnami, a to jak v oblasti vkladů, tak úvěrů. Připomeňme: jako první jsme uměli plně online vkladovou smlouvu, následně úvěr. Jako první jsme přišli s doložením účelu pouze fotkami (před a po rekonstrukci). Neustále inovujeme produkty, ale i procesy neboli cesty, jak jednoduše získat produkty od Buřinky. V září jsme prodloužili splatnost pro naše úvěry nad milion korun na 25 let, čímž reagujeme na zvyšující se ceny materiálů, stavebních prací a nemovitostí celkově. Mnoho lidí se aktuálně dostalo do situace, že jim na vylepšení bydlení nezbývají finance a na požadovanou výši úvěru nedosáhnou. Rozložením splácení do delší doby dojde ke snížení měsíčních splátek bez zatížení rodinného rozpočtu. Navíc jsme ještě více zjednodušili způsob dokládání účelu úvěru fotkami. 

Cílem obou novinek je, aby klienti Buřinky měli peníze na svou rekonstrukci nebo výstavbu rychleji na svém účtu a měli méně starostí. Zároveň umožňují udržet zdravý rodinný rozpočet.

Inovace v Buřince ale nezůstávají pouze u našich produktů. Rád bych zmínil i jeden z nejúspěšnějších projektů posledních let – Prvok, první 3D tištěný dům ve střední Evropě. Buřinka i díky němu ukázala, že se inovací opravdu nebojí a že je ochotná podpořit tuto alternativní cestu ve stavebnictví, která může klientům přinést rychlejší, flexibilnější a dostupnější bydlení.

A jak se bude podle vás vyvíjet spolupráce s finančními poradci? Nabídnete něco nového i jim?

Bydlení je pro většinu populace velmi důležitá součást života. Každý máme místo, kam se rádi vracíme a cítíme se zde doma. Jsou v tom emoce a snaha mít svůj domov co nejpříjemnější. Financování bydlení je tak důležité rozhodnutí, proto jej chceme s někým probrat, ujistit se, že děláme správně. V tomto ohledu je role finančních poradců klíčová. I když pracuji ve finančnictví 14 let, rád se ujistím, že dělám správně. Denně tak přemýšlíme nad tím, aby sjednání produktů od Buřinky bylo pro poradce intuitivní a jednoduché. I z tohoto důvodu jsme nový Expert 24 pro nezajištěné úvěry vyvíjeli spolu s nimi. Poradce díky němu vyřeší potřebu klienta během pár minut, žádost vyplní v tabletu, mobilu i počítači, podepíše elektronicky a než dopije kávu, je úvěr schválen. Co víc?

Zmínil jste 3D technologii. Co si od ní slibujete a jak byste ji chtěli do budoucna využít?

V technologii 3D tisku ve stavebnictví spatřujeme alternativní cestu, která může přinést do tohoto málo inovovaného oboru nejen urychlení procesu stavby, ale může i pomoci vyřešit jeho aktuální problémy. Narážím tím na prozatím velký podíl lidské práce, odliv zahraničních pracovníků nebo malou atraktivnost pro mladé lidi. Věřím, že i naše podpora rozvoje této technologie přispěje v zapojení dalších firem, díky nimž se 3D tisk betonem začne více využívat a bude pro koncového uživatele levnější. Po Prvokovi od Buřinky budeme letos 30. září na Praze 11 otevírat 3D tištěné parkourové hřiště. Tady se kromě 3D tisku představuje i využití recyklované betonové směsi, která může výrazně zlevnit tuto technologii.

Ceny nemovitostí a stavebních prací raketově rostou a lidé obtížně dosahují na vlastní bydlení. Jaké je podle vás řešení této situace? 

Dnešní situace na trhu s nemovitostmi je složitá, zvláště pro mladé. Možné řešení vidím v propojení veřejného a soukromého sektoru. Je potřeba zejména zrychlit výstavbu. Právě propojení obou sektorů je zásadní, hlavně v oblastech, kde vlastníky pozemků jsou územně samosprávné celky. Řešením by mohlo mimo jiné být i družstevní bydlení. Ovšem ne, jak jsme jej znali doposud, ale přizpůsobené dnešním podmínkám. Ostatně zastupitelstvo nejen Prahy se družstevním bydlení již zabývá. Další možnou cestou je pravidelné spoření již od dětství. I při nižších měsíčních vkladech je možné naspořit zajímavé částky.

A kde vidíte stavební spoření za dalších 10 let? Bude stále potřeba? 

Stavební spoření vnímám jako jeden ze základních kamenů finanční gramotnosti. Česká populace je zvyklá spořit dětem již odmalička. Pravda je, že při dnešních cenách nemovitostí většina lidí na nový byt či dům nenašetří. Nicméně, jako vstupní hodnota pro nákup zařízení bytu nebo jako nutných 20 % vlastních zdrojů pro získání hypotečního úvěru, je stavební spoření neocenitelné. Vidím zde i prostor pro větší podporu ze strany státu, hlavně pro bydlení mladých. Díky stavebnímu spoření může stát efektivně distribuovat podporu pro obyvatele. Budoucnost vidím ale i v udržitelném bydlení. Již nyní přinášíme klientům řešení pro snížení nákladů na topení a energie. Například díky výměně starého kotle za tepelné čerpadlo si klient zlevní provoz domácnosti. Spojením s externími dodavateli zprostředkujeme rovnou i dotaci od státu.