Pandemie se dotkla dvou třetin podnikatelů a živnostníků

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Na 65 % podnikatelů a živnostníků měla pandemie nějaký vliv. Nejvíce dotázaných kvůli ní muselo změnit orientaci svého podnikání a polovina jich letos neočekává žádný zisk. 12 % muselo své podnikání ukončit. Zjistil to průzkum NMS Research pro Raiffeisenbank.

Téměř čtvrtina podnikatelů postižených pandemií musela změnit nabízené služby nebo produkty. Celkem 9 % podnikatelů už teď ví, že letos nebude zvyšovat platy zaměstnancům a 2 % jich musela část dokonce propustit.

Skončit s podnikáním muselo podle průzkumu 12 % dotazovaných a 6 % se naopak díky pandemii dařilo lépe. Třetiny podnikatelů se omezení nijak nedotkla.

„I přes pomoc, kterou jsme našim klientům nabídli například formou odložení splátek úvěrů či změnou struktury stávajících úvěrů, jsme se i my setkali se skutečností, kdy klient musel svou obchodní činnost ukončit,“ komentuje situaci Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank, a dodává: „Nicméně, jak to bývá, nic není černobílé a naopak někteří podnikatelé dokázali situaci využít na maximum a rozšířit své portfolio produktů či služeb a přijít s inovacemi, které by jinak nevznikly nebo by jejich vývoj trval delší čas.“

Zisk neočekává polovina podnikatelů. 24 % jich očekává ztrátu a 27 % zisk. Ti, kteří očekávají zisk, jej nejčastěji chtějí uložit jako rezervu. Mnohem méně je těch, kteří by jej investovali do rozvoje vlastní firmy nebo na finančním trhu.

Podnikatelé mohli v průběhu pandemie využít nejrůznější bonusy a kompenzace. Přestože nárok na některou z dotací mělo až 45 % podnikatelů, pouze polovina z nich se dokázala v problematice zorientovat.

Průzkum provedla pro Raiffeisenbank agentura NMS Market Research na jaře 2021 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 219 podnikatelů s obratem do 5 mil. Kč.