Partners získali od ČNB licenci na novou penzijní společnost

Petr Borkovec, generální ředitel Partners finanční skupiny

Partners finanční skupina získala od České národní banky licenci na provozování penzijní společnosti, kterou chce ideálně začít provozovat od ledna 2021. Nová penzijní společnost je dalším dílkem do skládačky vlastních finančních produktů skupiny Partners.

Aktuálně budou Partners ještě ČNB žádat o registraci penzijních fondů. „Zákonný postup je bohužel takový. Nejdříve je třeba získat licenci na penzijní společnost, pak lze teprve žádat o jednotlivé fondy. Provozně jsme připraveni a věříme, že penzijní společnosti rozjedeme v lednu,“ říká generální ředitel Partners finanční skupiny Petr Borkovec, který pro penzijní společnost počítá s investicí přibližně 300 milionů korun.

Vybudovat vlastní penzijní společnost se Partners rozhodli z několika důvodů. „Chtěli jsme vyzdvihnout důležitost tohoto produktu a zajistit jeho správné nastavení tak, aby si i v penzi klienti udrželi svůj životní standard. Dnes je bohužel velká část účastníků stále v transformovaných fondech, kde jim inflace požírá jejich úspory,“ uvádí Petr Borkovec. Češi si tak na stáří odkládají nízké částky, které sotva pokryjí základní potřeby, a chybí jim motivace to změnit.

„Vlastní penzijní společnost neznamená, že přestáváme mít v nabídce všechny ostatní penzijní společnosti. Naopak naši poradci a franšízanti vyžadují možnost nezávislého výběru ze všech penzijních společností na trhu. To je to hlavní, co nás odlišuje. Nová penzijní společnost v nabídce znamená vítané rozšíření nabídky pro naše poradce o exkluzivní nástroje a pro retailové i firemní klienty větší výběr. Zároveň našimi nápady zvýšíme konkurenci na trhu, což může být pro klienty jen dobře,“ uvádí Petr Borkovec.

Nová penzijní společnost plánuje spravovat tři účastnické fondy: Povinný konzervativní účastnický fond, který bude mít vysoce konzervativní strategii, dluhopisový účastnický fond s konzervativní investiční strategií a akciový účastnický fond s dynamickou strategií. Zajímavý bude především třetí fond, který je připravován ve strategické spolupráci se společností BlackRock, která je největší světovým správcem aktiv se 7,3 bilionu dolarů pod správou. A peníze na důchod si od ní nechávají spravovat desítky milionů lidí z USA a další vyspělých zemí.

„Klientům poskytneme moderní investiční nástroje, jak své finanční prostředky na penzi rozložit mezi jednotlivé fondy, jak je investovat a jak je následně spravovat v různých strategiích. Dalším důležitým prvkem naší propozice bude zařazení produktu do penzijního plánu klienta, a především dlouhodobý osobní servis a reporting, Rovněž máme připraveny pro klienty benefity, které u stávajících penzijních společností nenajdou.“ přibližuje strategie Martin Švec, ředitel pojišťovny Simplea a také nové penzijní společnosti. Ze zákona musí společnost mít do dvou let 10 tisíc klientů.

„Získat uvedený počet klientů by neměl být problém. Počítáme, že se nám to podaří už během prvního roku,“ uzavírá Martin Švec.