PMI opět pod padesátkou

Předběžný výsledek HDP zveřejněný v pátek mohl na chvíli navodit optimismus, který ovšem zchladila nová soft data z tuzemského průmyslu. Podle dnes zveřejněného indexu nákupních manažerů (PMI) byl začátek nového čtvrtletí pro český průmysl velmi slabý.

PMI se dál propadl pod hranici 50, což neznamená nic jiného než útlum. Aktuálně dosahuje hodnotu 46,8 a je tak nejníže od prvního covidového lockdownu. Firmy v našem největším odvětví se stále musejí vypořádávat s problémy s logistikou, avšak začíná je stále více trápit úbytek zakázek.

Vysoká inflace a všeobecná nejistota mění chování odběratelů a nutí průmyslové firmy snižovat počty zaměstnanců. V mezičase rostou zásoby, protože obavy z nestability dodávek vstupů nepominuly. Na druhou stranu lze najít i určité pozitivum, a sice propad poptávky začíná pomalu krotit výrobní inflaci.

Aktuální PMI samozřejmě odkrývá vývoj zatím jen v prvním měsíci čtvrtletí, avšak pod padesátkou je už podruhé v řadě. Vzhledem k tomu, že změna chování zákazníků – ať už v podobě odsouvání objednávek nebo přímo jejich rušení – bude nejspíš i nadále pokračovat, ekonomika se poklesu ve druhém pololetí vyhne jen stěží.

Hospodářský pokles by mohlo brzdit zlepšení situace v automobilovém průmyslu, který rozhodně netrápila poptávka, jako spíše nedostatek dílů. Je otázkou, nakolik se poptávka po nových vozech v časech vysoké inflace nutící přehodnocovat rozpočty firem i domácností udrží silná i v dalších měsících.

Slabé byly červencové PMI i ve Španělsku (48,7), v Polsku (42,1). S napětím bude očekáván výsledek za Německo, na které je český průmysl silně navázaný.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS