PMI – průmysl stále v recesi

Podle aktuálních výsledků PMI v českém průmyslu za červen je vidět další zhoršení situace v tomto našem nejvýznamnějším odvětví. Po květnových 46,1 bodu totiž zaznamenal výraznější pokles na 45,3 bodu. Tržní konsensus počítal se spíše kosmetickým snížením na 45,8 bodu. Příběh je bohužel stále stejný – zakázky jsou stále slabé, a navíc ještě rychle klesají. Firmy ztrácejí i svůj dřívější optimismus, že se situace brzy obrátí k lepšímu.

Průmyslové firmy si stále vypomáhají dokončováním starších objednávek, ale i tak musí propouštět, dokonce i kmenové zaměstnance. Vedle toho se podniky dostávají pod tlak rostoucích nákladů, které nemohou vzhledem k slabé domácí i zahraniční poptávce zcela zohlednit v cenách pro odběratele.

Ukazuje se, že i druhé čtvrtletí bylo pro průmysl obdobím recese bez jakékoliv známky brzkého zlepšení. Česká ekonomika proto může spoléhat pouze na služby, které těží z oživení zájmu spotřebitelů o cestování a dalšího aktivního využívání volného času. Nové výsledky PMI potvrzují to, co bylo patrné už dříve, a sice, že bez zakázek se průmysl nehne z místa.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS