Podílové fondy pokračují v novém roce v růstu

Partners index akciových fondů rostl během ledna o 2 %. Dobře na tom byly i dluhopisové fondy, Partners index dluhopisových fondů rostl o 0,5 %. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a rostly o 0,8 %. Akciové podílové fondy si tak i letos v lednu udržely růstový trend. Trhy ocenily zejména dobré výsledky americké ekonomiky. Dluhopisové fondy pak profitovaly z růstu cen dluhopisů, které reagovaly na pokles inflace a blížící se snižování úrokových sazeb.

Hrubý domácí produktu USA 3,3% růstem za čtvrté čtvrtletí výrazně překonal očekávání analytiků. Ve třetím čtvrtletí americká ekonomika rostla dokonce o 4,9 %. I mírný pokles jinak prozatím dobře šlapající ekonomiky tak potvrzuje očekáváné snižování úrokových sazeb americkou centrální bankou, které mimo jiné přinese i levnější úvěry domácnostem i firmám. Ne vše je ale zalité sluncem.

Míra inflace se v prosinci v USA zvýšila na 3,4 % z 3,1 % v listopadu. Jádrová inflace (bez cen energií a potravin) zpomalila o 1 desetinu na 3,9 %. Otočit rostoucí trend inflace v klesající není tak obtížné, jako se dostat na nízké úrovně.

Docela jiné starosti než v USA, řeší investoři v Evropě. Inflace v eurozóně loni v prosinci vzrostla z 2,4 % na 2,9 %. Ne zcela optimálně se vyvíjí i situace v evropském průmyslu a ekonomiky zemí EU spíše stagnují. To vše podle hlavního ekonoma Partners Martina Mašáta ovlivňuje rozhodování Evropské centrální banky ve vztahu k letos očekávánému snižování úrokových sazeb. Přičemž ty jsou stejně jako v Americe klíčové pro další vývoj na finančních trzích.

Prozatím však evropské akcie letos porážejí americké indexy. U dluhopisů je situace opačná a neochota ECB uvolnit měnovou politiku mírně snížila cenu dluhopisů,“ vysvětluje Martin Mašát.

V případě českých investorů pak upozorňuje i na oslabování kurzu koruny, která se už pohybuje na hladině 25 korun za euro. Ještě loni se přitom koruna obchodovala i za 23,30 koruny za euro. Velkou výhodou pro české investory se také stala diverzifikace do zahraničních akcií, které je chrání před oslabením koruny. Investice v cizí měně nyní přinášejí českým investorům větší zhodnocení právě díky oslabování koruny.

Česká národní banka začala se snižováním úroků, čímž ztrácí koruna pro zahraniční investory atraktivitu a zbavují se jí, respektive oslabují její hodnotu,“ dodává ekonom Partners.

Partners index akciových trhů rostl o 2 %

Pražská burza zahájila rok 2,5% růstem. Zajímavostí je výrazný pokles ceny akcie ČEZu, která zažila pokles o 8,5 % pod hladinu 880 korun. Cena akcie reagovala na silný pokles cen povolenek i samotné ceny elektřiny. Když se k tomu přidá negativní dopad daně z mimořádného zisku, je to mix, který tlačí cenu níže. Svou roli sehrávají i vyjádření členů vlády o další budoucnosti ČEZu z hlediska jeho vlastnické struktury. Proti plnému zestátnění energetického podniku dlouhodobě brojí právě pražská burza.

Avšak zpátky k burzám a podílovým fondům. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů, jak vyplývá z Partners Indexu podílových fondů, nabízených v České republice se pohybovala v lednu okolo +2,0 %. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o +14,3 %.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, vykázala na začátku roku na rozdíl od fondů zaměřených na hlavní trhy zápornou průměrnou výkonnost -0,3 %. Hlavním důvodem odlišné výkonnosti této skupiny fondů je pokračující silný pokles akcií v Číně. Ten podle Martina Mašáta nezastavil ani obrovský fiskální impuls na podporu ekonomiky.

Výkonnosti akciových fondů

31.01.24ledenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK2,0%2,0%14,3%25,8%53,8%93,2%38
PIF-SPEC-0,3%-0,3%13,4%14,8%31,7%52,3%14
PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 0,5 %

Výnosy českých státních dluhopisů klesaly, jejich ceny rostly. To hlavně kvůli překvapivě holubičích vyjádření centrálních bankéřů. Výsledek je, že vyšší poptávka po dlouhodobých dluhopisech s nadprůměrným výnosem táhla ceny dluhopisových fondů výše.

Situace s nastavením sazeb v České republice je nyní velice dynamická. „Investoři nyní očekávají další krok České národní banky ve vztahu ke snižováním úroků. Osobně se domnívám, že meziroční inflace za leden se dotkne 3 % a Česká republika bude mít náhle nižší inflaci než eurozóna,“ říká Martin Mašát.

A jak si stály v lednu dluhopisové fondy? Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo +0,5 %. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o +7,9 % výše.

Rizikovější dluhopisy díky pozitivní náladě na akciových trzích a poklesu rizikových přirážek skončily v lednu s pozitivním zhodnocením +0,7 %. Meziročně jsou výše o +9,2 %, jak vyplývá z Partners Indexu podílových fondů.

Výkonnosti dluhopisových fondů

31.01.24ledenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,5%0,5%7,9%4,0%7,7%10,3%17
PIF-HY0,7%0,7%9,2%5,7%15,3%24,9%22
PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy rostly o 0,8 %

Výkonům akciových a dluhopisových fondů odpovídá vývoj hodnoty majetku i ve smíšených fondech. Jejich průměrná hodnota v lednu vzrostla meziměsíčně o +0,8 % a meziročně jsou 8,8 % v zisku.

Výkonnost smíšených fondů

31.01.24ledenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX0,8%0,8%8,8%9,4%18,5%27,4%50