Podílové fondy táhly technologie a kroky ČNB

Partners index akciových fondů rostl během února o 4 %, od počátku roku pak o 6 %. Dařilo se také dluhopisovým fondům, Partners index dluhopisových fondů se zvýšil o 0,4 %, od počátku roku už o 0,8 %. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a rostly o 1,7 %, od počátku roku pak o 2,6 %.

Trend nárůstu cen akcií a dluhopisů se nezastavil ani v únoru. Ceny akcií reagovaly pozitivně především na dobré korporátní výsledky za poslední čtvrtletí, které neovlivnily ani vysoké úroky. Od počátku roku vzrostl index světových akcií o 5,3 procenta. Ceny korunových dluhopisů byly naopak podpořeny meziroční inflací, která se za leden dostala dokonce pod 3 procenta, a to ještě v prosinci jsme bojovali s růstem cenové hladiny kolem 7 procent.

Hlavní událostí, která formovala náladu českých investorů bylo zveřejnění inflace za leden, kde se očekával propad meziročního čísla ze 6,9 procent někam k 3 procentům. Výsledek předčil očekávání. Výsledná inflace, respektive meziroční růst ceny spotřebního koše byl pouhého 2,3 procenta.

Jako by Česká národní banka tento pokles očekávala a již před zveřejněním inflace statistickým úřadem snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procenta na 6,25 procenta,“ dodává ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát. Samozřejmě platí, že při poklesu výnosů roste poptávka po dluhopisech, a tedy i jejich ceny, což pomohlo k dalšími kladnému zhodnocení konzervativním dluhopisovým fondům.

Partners index akciových trhů rostl o 4 %

Akciový investoři se upnuli v posledních měsících především na technologický sektor, kde očekávají obrovské budoucí zisky plynoucí z využití umělé inteligence, sociálních sítí a z automatizace. „Z analytických kruhů se začíná šířit názor, že ceny 7 hlavních akcií, tzv. Magnificence 7 jsou přestřelené a že by mohla nastat určitá korekce,“ říká Martin Mašát. Akciové trhy i díky sázkám na blížící se měnové uvolnění pokračovaly až na jednotlivé výjimky v růstu a přidaly opět několik procent, z čehož profitovaly akciové fondy.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v únoru okolo 4 procent. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru skoro 20 procent. Vyplývá to z Partners indexu fondů za únor.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, vykázala na začátku roku na rozdíl od fondů zaměřených na hlavní trhy průměrnou výkonnost 4,1 procenta. V této skupině se nachází speciální fondy, které mají odlišné strategie i výsledky. Například sektorové fondy zaměřující se na inovace skončily v solidních kladných číslech, kdežto regionální fondy se zaměřením na nerozvinuté trhy sotva překonávaly kladnou nulu.

Výkonnosti akciových fondů

29.02.24únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK4,0%6,0%19,9%26,9%54,8%94,5%38
PIF-SPEC4,1%3,8%21,0%17,1%36,0%55,5%14
PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 0,4 %

Výnosy českých státních dluhopisů klesaly, resp. jejich ceny rostly v souladu únorovým snížením základní sazby o 0,5 procenta. Krok České národní banky nebude nejspíš poslední a je podpořen meziroční inflací, která se dostala do cílového pásma kolem 2 procent. „Česká republika se ze dne na den dostala mezi země s nejnižší inflací a překonala dokonce inflaci v Eurozóně,“ dodává Mašát.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 0,4 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 8,6 procenta výše. Konzervativní investoři používající kvalitní dluhopisové fondy se mohou těšit z reálného zhodnocení svých konzervativních rezerv, resp. zhodnocení fondů je aktuálně násobně vyšší než meziroční inflace, která za posledních 12 měsíců spadla na 2,3 procenta.

Fondy rizikových dluhopisů díky pozitivní náladě na trzích skončily v únoru s pozitivním zhodnocením 0,6 procenta. Meziročně jsou výše o 10,3 procenta.

Výkonnosti dluhopisových fondů

29.02.24únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,4%0,8%8,6%5,0%8,2%10,4%17
PIF-HY0,6%1,3%10,3%5,9%14,6%24,8%22
PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy rostly o 1,7 %

Smíšené fondy v souladu s cenami akcií a dluhopisů připsaly klientům kladné zhodnocení. Jejich průměrná hodnota vzrostla meziměsíčně o 1,7 procenta a meziročně jsou 11,8 procent v zisku.

Výkonnost smíšených fondů

29.02.24únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX1,7%2,6%11,8%10,4%19,3%27,7%50