Podílové fondy v dubnu dál rostly

Partners index akciových fondů vzrostl během března o 0,9 %, od začátku roku je v kladných číslech už o 5,4 %. Rostly také dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů dosáhl 0,6 %, od začátku roku pak 2,6 %. Smíšené fondy zareagovaly na růst akcií i dluhopisů a vzrostly o 0,5 %, od začátku roku o 3,4 %.

Duben patřil mezi klidnější měsíce. Investoři se připravovali na sérii zasedání centrálních bank na začátku května a nepouštěli se do výrazných sázek. Výsledkem byl relativní klid a dál vládl optimismus podpořený solidními makroekonomickými čísly. Ceny akcií a podobně akciových fondů se proto posunuly výše.

Protože klesala i inflace, opadal strach z dalšího prudkého zpřísňování měnových politik ze strany centrálních bank. Investoři poptávali kvalitní dluhopisy a jejich ceny rostly, což pomohlo ke kladné výkonnosti dluhopisovým fondům. „Posílily i české státní dluhopisy navzdory rekordnímu 170miliardovému deficitu za první čtyři měsíce roku. Důvodem bude pravděpodobně prudký pokles inflace z lednových 17,5 procenta na březnových 15 procent,“ vysvětluje ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Partners index akciových trhů vzrostl o 0,9 %

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v dubnu okolo 0,9 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 0,4 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za duben.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci nárůst o 1,8 procenta a za rok jsou výše o 2,1 procenta. Důvodem lepšího dubnového výkonu specifických akciových fondů je prudké posílení akcií ve středoevropském regionu, které táhnou nahoru posilující lokální měny.

Nejistota vyvolaná krachem několika menších amerických bank se velice rychle uklidnila. Dodatečná likvidita, kterou poskytla americká centrální banka, ruku v ruce s nižšími inflačními čísly zvýšily poptávku po dlouhodobých dluhopisech. Tento trend se přelil i do českého trhu státních dluhopisů, kde ke zhodnocení investic klientům vedle vysokého úroku přispěl i růst cen dluhopisů.

Výkonnosti akciových fondů

30.04.23dubenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK0,9%5,4%0,4%33,3%31,9%89,1%                    38
PIF-SPEC1,8%5,2%2,1%23,8%10,9%33,2%                    14
PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 0,6 %

Honba konzervativních investorů za vyššími výnosy se přelila do růstu hodnoty kvalitních dluhopisových fondů. Průměrná cena dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 0,6 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o solidních 3,6 výše.

Nejistota ohledně vysokých nákladů na úvěry posunula rizikové přirážky mírně výše a ani všeobecný pokles výnosů nepomohl rizikovým dluhopisům přebít výkonnost státních dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o 0,5 procenta. Meziročně jsou výše o zanedbatelných 0,9 procenta. „Rizikové dluhopisy mají nyní těžší období díky vyšší nákladům na kapitál a dodatečné financování firem skrze úvěry, což snižuje jejich ziskové marže a schopnost splácet dluhy. Právě zde se v první řadě začíná projevovat efekt vysokých sazeb nastavených centrálními bankami,“ vysvětluje Mašát.

Výkonnosti dluhopisových fondů

30.04.23dubenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,6%2,6%3,6%-0,6%0,9%3,1%                    18
PIF-HY0,5%2,3%0,9%7,3%3,3%20,4%                    22
PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy vzrostly o 0,5 %

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 0,5 procenta a meziročně jsou 3,4 procenta v zisku.

Výkonnost smíšených fondů

30.04.23dubenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX0,5%3,4%0,9%10,5%6,8%20,7%                    50