Podílové fondy začaly v březnu znovu růst

Partners index akciových fondů vzrostl během března o 0,2 %, od začátku roku je v kladných číslech už o 4,6 %. Rostly také dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů dosáhl 1 %, od začátku roku pak 2 %. Smíšené fondy zareagovaly na růst akcií i dluhopisů a vzrostly o 1 %, od začátku roku 0 2,9 %.

Investory v podílových fondech nečekalo v březnu jednoduché období. Nicméně hodnota akciových fondů v průměru rostla a překvapivě se podobně dařilo i konzervativním dluhopisovým fondům navzdory dalšímu zpřísňování měnových politik.

„Zprávy, které museli investoři vstřebat, byly z větší části negativní. Inflace sice klesala, ale jádrová inflace se dále drží vysoko, což vedlo k dalšímu zpřísnění měnových politik. Vysoké úroky a špatný risk management navíc spustil vlnu runů na banky a odneslo to několik bank v USA a v Evropě,“ vysvětluje ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Partners index akciových trhů vzrostl o 0,2 %

Akcioví investoři se nicméně do akcií po záchranné akci centrálních bank vrátili a posunuli ceny zpět do kladných hodnot. Nejlépe se vedlo evropským akciím, které jsou skoro o 14 procent výše než na počátku roku.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v březnu okolo +0,2 procenta. Za posledních 12 měsíců ztratili investoři v průměru -4,0 procenta. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za březen, který má ČTK k dispozici.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci pokles o -0,2 procenta a za rok jsou stále o -4,1 procenta níže. Důvodem horšího výkonu akciových fondů je korekce středoevropských akcií, a hlavně prudké posilování české koruny, které znehodnocuje zahraniční investice.

Výkonnosti akciových fondů

31.03.23březenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK0,2%4,6%-4,0%44,9%34,2%90,0%                    38
PIF-SPEC-0,2%3,3%-4,1%31,9%9,5%31,1%                    14
Zdroj: Partners
  1. PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  2. PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 1 %

Krachy bank vystrašily mnoho investorů, kteří přesunuli své investice do bezpečnějších aktiv, a proto ceny státních dluhopisů včetně českých stáních dluhopisů za poslední měsíc posunuly výše. Konzervativní investoři tak po mnoha letech zažívají od počátku roku nárůst jejich investic.

Březnový pokles výnosů, resp. růst cen dluhopisů stál za pozitivní výkonností dluhopisových fondů investujících do kvalitních dluhopisů. Průměrná cena dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 1 procento. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o 2 procenta výše. „Dluhopisové fondy nyní využívají nejen 7 % úrokovou sazby nastavenou Českou národní bankou, ale také zisky z růstu cen dluhopisů vyplývající z větší poptávky v době nejistoty“, vysvětluje Mašát.

Zvýšení rizikových prémií posunulo ceny rizikových dluhopisů dolů. Proto fondy rizikových dluhopisů snížily svoji hodnotu meziměsíčně o -0,3 procenta. Meziročně jsou níže o -1,6 procenta.

Výkonnosti dluhopisových fondů

31.03.23březenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH1,0%2,0%2,0%-0,5%0,4%3,4%                    18
PIF-HY-0,3%1,8%-1,6%12,7%3,1%21,2%                    22
Zdroj: Partners
  1. PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  2. PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy vzrostly o 1 %

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 1 procento a meziročně ztrácí -1,9 procenta.

Výkonnost smíšených fondů

31.03.23březenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX1,0%2,9%-1,9%13,2%7,3%21,1%                    50
Zdroj: Partners