Pojišťovny odhadují škody po mrazech na stovky milionů

Pojišťovny odhadují pojištěné škody na zemědělských plodinách po nočních mrazech, které zasáhly zemi koncem dubna, na stovky milionů korun. Nejvíce se jich týká ovoce, následuje víno a jahody. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojistiteli zemědělců. Jde podle nich o rekordní škody v tomto pojištění.

U Generali České pojišťovny aktuální odhad škod způsobených jarním mrazem přesahuje 108 milionů korun. Z toho 41 procent tvoří škody na ovoci, třetina na vinné révě, 13 procent na jahodách a desetina na polních plodinách. Poškození má pojišťovna od klientů hlášeno v různém rozsahu na celém území Česka. Nicméně v Čechách je poškození větší a rozsáhlejší než na Moravě, řekl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Agra Pojišťovna, která je dalším významným pojistitelem, odhadla před měsícem škody na víc než 100 milionů korun. „Naši lidé v terénu rozhodně nehlásí nic ‚dobrého‘ a téměř s jistotou jde o nejhorší mrazové škody od našeho příchodu na český trh v roce 2006,“ uvedla tehdy ředitelka pojišťovny Petra Martinková. Agra má největší kumulaci hlášených poškození z jižní Moravy a středních a východních Čech. Pojišťovna Allianz pojišťuje pouze víno, borůvky, jahody, mluvčí Marie Petrovová škody odhadla do dvaceti milionů korun. Další velké pojišťovny toto pojištění neposkytují.

Po první prohlídce u klientů Generali ČP začíná vyplácet zálohy na pojistné plnění. Proces trvá podle druhu plodiny, například poškozené porosty ozimé řepky, máku nebo cukrovky se vyplácejí hned po prohlídce. Navíc u některých druhů plodin, kdy se provádí jen jedna prohlídka ke zjištění poškození, se vyplácí celá částka najednou, u dalších plodin se vyplácí postupně. Nejdéle proces trvá u jablek, hrušek nebo vinné révy po dozrání plodů, a to po konečné prohlídce před sklizní, dodal Jan Marek.

Zdroj: ČTK