Potvrzeno – česká ekonomika odolnější

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Předběžný odhad navzdory mnohým skeptickým komentářům potvrzen. Česká ekonomika přes krutě silnou zimní COVID vlnu poklesla jen o 0,3 % oproti předchozímu čtvrtletí a o 2,1 % oproti stejnému čtvrtletí loňského roku. Obavy centrálních bankéřů z nepřesného prvního odhadu HDP se nenaplnily. Jimi předpokládaný pokles o 3,5 % meziročně se nenaplnil. Za to se potvrdilo, že české ekonomice s další a další COVID vlnou se zvyšovala „imunita“ – odolnost, protože výsledek -0,3 % č/č odpovídal naší původní prognóze, která nepočítala s tak masivní zimní pandemií a následným omezením ekonomiky a pohybu osob a zboží.

Pokles ekonomiky jinak způsobený propadem služeb, poptávky a investic se podílela spotřeba vlády, tvorba zásob plus nedokončená výroba a vývoz tj. zahraniční poptávka.

Zatímco ČNB bude moci na srpnovém zasedání potvrdil příznivější výhled ekonomiky na letošní rok novou makroekonomickou prognózou, my držíme naši prognózu na 3,1 % pro letošní rok a pro rok 2022 dokonce 4,5 %.

helena-horska
Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Na předcovidové úrovně se podle našich odhadů vyšplháme na začátku 2022, později než Čína, USA, Jižní Korea.

COVID účet není ještě možné uzavřít, ale z pohledu ztrát v přidané hodnotě nás náklady preventivních vládních opatření a náklady přímo a nepřímo související s COVID stály 323 miliard korun.  Na COVID účtu ale další a další položky ještě přibývají.

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank