Povinné ručení dál zdražuje

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V lednu hodnota POVIndexu vzrostla o 59 korun na 6 522 korun.

Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla rostly v lednu ještě rychleji než v prosinci. Podle dat Broker Consulting POVIndexu se meziměsíčně zvýšily o 59 korun na 6 522 korun, což odpovídá téměř jednoprocentnímu nárůstu. Odborníci odhadují, že v podobném tempu se budou ceny odvíjet i v dalších měsících s ohledem jednak na rekordně rostoucí inflaci, a jednak na vyšší vyplácené škody u nehod i vyšší částky za prodávaná vozidla.

„Povinné ručení vyjde letos řidiče o něco dráž, odhaduji zhruba o 6 až 7 procent. Vedle bleskově rostoucí inflace je za tím třeba vidět i rostoucí finanční náročnost škod. Vedle škod spojených s náklady na opravu vozidel nesmíme zapomínat na škody na zdraví, ztráty na výdělku, náklady následné péče a podobně. Všechny tyto náklady samozřejmě také podléhají vývoji cen. Je tedy nutné, aby pojistné zohledňovalo i tyto dlouhodobé a v konečné výši dopředu nejisté závazky,“ upozorňuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Celkové škody z autonehod se v podstatě už během loňského letního období vrátily na úroveň let před covidovou pandemií. Konkrétní dopad inflace se v povinném ručení projevuje vyšší cenou oprav a kompenzací v případě „totálních škod“, které samozřejmě rostou s tím, jak roste cena vozidel. Nejen automobily ale vyjdou letos dráž, roste i cena práce a především náklady na energie, které se negativně promítají do cen povinného ručení, ale i havarijního pojištění.

Výrazněji si letos budou muset za povinné ručení připlatit rizikoví řidiči, tj. mladí řidiči okolo 18 let a řidiči s častější nehodovostí. „Podle statistik bourá tato skupina oproti průměrnému řidiči až pětkrát častěji. Zákonem stanovené limity pro újmy na zdraví a majetku jsou už dnes nedostačující. V případě nehody pak musí její viník rozdíl skutečnou škodou a mezi tím, co vyplatí pojišťovna, doplatit ze svého. Může jít až o miliónové částky. Přitom rozdíl v cenách sjednání dostatečného limitu pojistného je často v desítkách, případně stokorunách korun za celý rok,“ upozorňuje na velký nepoměr Jiří Váchal.

Broker Consulting POVIndex udává průměr cen za celou republiku, rozdíly jsou pak v průměrné výši v jednotlivých regionech. Řidiči v Praze zaplatili v lednu za povinné ručení průměrně 7 227 korun, zatímco ve městech o velikosti Benešova pak roční pojistné v lednu činilo 5 816 korun. V historickém srovnání se však celková hodnota lednového POVIndexu stále ještě drží na nižší úrovni než v předchozích letech. V lednu loňského roku byla vyšší o 98 korun, v lednu roku 2020 dokonce o 677 korun.