Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle HDP na obyvatele v rámci řebříčku regionů EU. Se svým posledním výsledkem překonává i centrální Brusel a Hamburg. Na druhou stranu se i výrazně vymyká zbytku ČR. Je totiž na více než dvojnásobku celostátního HDP na obyvatele nebo třeba téměř na 3,5násobku regionu Severozápad.

Praha samozřejmě těží z umístění centrál velkých firem, které soustřeďují své aktivity právě tam. HDP na obyvatele zde rostl v posledních devět let rychleji než ve zbytku země, takže svůj náskok dál jen zvýšila. Ukazuje to rovněž také na stále větší zaostávání dalších regionů, a především toho nejslabšího (Severozápad).

Určitě zajímavé je i srovnání Prahy s Berlínem. Berlín je co do HDP na hlavu v paritě kupní síly na 60 % Prahy, zatímco celé Německo je o 30 % výše než ČR.

A možná ještě zajímavější je porovnání s Bratislavským krajem, který byl ještě v roce 2013 před Prahou. Podle posledních údajů je Bratislava na 71 % Prahy s tím, že její HDP na obyvatele za posledních 9 let vzrostl o symbolická 2 % (Praha o 48 %).

Zapadá to do celkového trendu, v rámci kterého se ČR vzdaluje Slovensku. Zatímco ještě v roce 2012 byla SR na úrovni 92 % ČR, v roce 2022 to už nebylo ani 80 %.

HDP na obyvatele je sice zajímavý údaj, který svědčí o ekonomické úrovni, avšak zcela nevypovídá o tom, jaká je v daném regionu vlastně životní úroveň. Jestli se na přírůstku HDP podílí růst životní úrovně nebo spíše ziskovosti firem. Na druhou stranu ukazuje výrazné regionální rozdíly v každé zemi a naznačuje, kam by měla směřovat i hospodářská politika té které země.

V každém případě jsou tato dnešní data alespoň drobným povzbuzením v časech nepříliš dobrých statistik.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS