Přece jenom pojedete na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte na cestovní pojištění

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting

Během března, kdy většina lidí už pomalu plánuje letní dovolenou, se objevila pandemie koronaviru. Ta na dlouhé měsíce uzavřela jinak volně průchozí hranice evropských států. Řada Čechů přišla o své plány na letošní dovolenou v resortech u moře, cestovní ruch se de facto zastavil. Nyníse zdravotní situace místy zlepšila a Češi mohou opět cestovat za dovolenou do vybraných destinací. Ale jak to v takovém případě bude s cestovním pojištěním?

Mezi nejoblíbenější zahraniční destinace, kam jezdí Češi, patří Chorvatsko. Na chorvatské pláže jich v posledních letech zamířilo více než 800 tisíc ročně. Hned za ním je Slovensko, následované Itálií, Řeckem a Rakouskem. V roce 2018 těchto 5 zemí navštívili téměř 3 miliony Čechů. Je jasné, že letos to bude o hodně méně, část vyslyší prosby ekonomů a bude trávit dovolenou v tuzemsku, aby podpořila lokální ubytovatele, hoteliéry a poskytovatele služeb v cestovním ruchu. Proč ne, podle mne i Česko má řadu krásných míst a není problém i zde zažít skvělou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků.

Pro ty, kteří ale chtějí jet do zahraničí, tu mám několik rad, na co si dát pozor, aby jejich cesta proběhla bez problémů.

Má vybraná destinace na semaforu zelenou?

Na začátku června vláda představila takzvaný semafor s rizikem nákazy Covid-19 pro vybrané evropské země.Barvy na mapě ve třech kategoriích označují závažnost vývoje nákazy koronavirem v dané zemi. Zeleně jsou bezpečné země, oranžově země se středním rizikem nákazy a červeně země s vysokým rizikem nákazy. Do zeleně a oranžově označených zemí mohou občané a rezidenti v ČR cestovat bez omezení i při návratu zpět. Test na Covid-19 bude vyžadován při cestě z červeně označených zemí.

Před cestou do zahraničí byste si tedy měli ověřit aktuální stav cílové destinace. Mapu a další podrobné informace najdete na www.koronavirus.mzcr.cz a také na www.mzv.cr. Situace v jednotlivých zemích se může v čase měnit a riziko se buď snižovat, nebo naopak zvyšovat. I když naše vláda žádná omezení pro danou zemi z hlediska turismu, či negativní testy a karanténu nevyžaduje, vláda cílové destinace může mít podmínky vůči českým cestovatelům nastavena jinak.

Lze se pojistit na cestu do zahraničí i v době koronaviru?

U zeleně a oranžově označených zemí platí v plný rozsah pojištění v případě pojištění léčebných výloh, a to včetně pojistných událostí souvisejících s onemocněním Covid-19. V „bezpečné zemi“ pojišťovny deklarují úhradu léčebných výloh, potřebnou hospitalizaci, asistenční služby, i případnou repatriaci do ČR. Pokud by se během pobytu v dané zemi situace zhoršila, měla by se na vše vztahovat pojistná ochrana v uvedené míře.

V případě států označených červenou barvou, tedy rizikové a k cestování nevhodné, mají pojišťovny vyloučeno krytí pro potíže s koronavirem. A to jak samotnou diagnózu klienta, potíže spojené s karanténou a s léčbou. Obecně u cestovního pojištění platila výluka na pandemii a epidemii, nyní v době koronaviru proto doporučuji věnovat zvýšenou pozornost aktuálním podmínkám, a to zejména pro cesty mimo Evropskou unii.

Při sjednání pojištění je třeba dbát zvýšené pozornosti textům, které upozorňují na dílčí podmínky při sjednávání. Pojišťovna například může uvést výčet důvodů, které jsou pojistnou událostí z pojištění vyloučeny. Upozornění se mohou týkat nákladů související s karanténou, jako jsou pobyt, strava, prodloužené parkování na letišti a nemusí být předmětem pojištění. V případě nečekaných událostí doporučuji neprodleně kontaktovat pojišťovnu, respektive asistenční službu, protože některé pojišťovny prodlužují smlouvy automaticky a bezplatně na celou dobu, kterou klient je povinen trávit v karanténě v zahraničí.

Pojištění storna:co vše lze uplatnit a co už ne?

Na závěr ještě upozorním, že při výskytu epidemie či pandemie nelze z pojištění storna pojistné plnění poskytnout, jelikož samotný výskyt epidemie není předmětem pojištění. V případě umístění do technické karantény pak nemá cestovatel nárok na plnění za zpoždění/zrušení letu či jiná odškodnění.

Pojistnou událostí z pojištění stornav důsledku zrušení cesty nemusí být ani situace, kdy Ministerstvo zahraničních věcí doporučí do dané oblasti necestovat. V případech, kdy dojde k výpovědi cestovního pojištění ze strany pojištěného například z důvodu zhoršení situace v souvislosti s Covid-19 v cílové destinaci a pojistitel takové žádosti vyhoví za standardních podmínek, bude pojištěnému odečten správní poplatek 20 % ze zaplaceného pojistného. Zbývající částka mu bude vrácena.

Ještě připomenu, že jako občané Evropské unie máme Evropskou komisízaručené dodržování práv cestujících ve všech evropských zemích. Jako cestující máme při zrušeném letu leteckou společností nárok na finanční náhradu, nebo náhradní let v nejbližší možné době, nebo náhradní let na datum, které si jako cestovatelé sami vybereme.

Pokud byl zrušen klientův zpáteční let ze zahraničí do domovské země, musí mu letecký dopravce poskytnout bez výjimky zdarma jídlo, pití a ubytování. Pokud dojde ke zrušení celého zájezdu, tak cestující mají právo si vybrat mezi voucherem, nebo vrácením peněz. To se týká stejně tak jednotlivých letů, cest vlakem, autobusem, autokarem nebo trajektem jako celých zájezdů. Vouchery přitom musí být platné minimálně rok, a pokud je cestující za tu dobu nevyužije, společnost by jej poté měla proplatit. Přebookované cesty by cestovní společnosti měly umožnit po stejné trase a za stejných podmínek. Vouchery by měly být přenosné i na jinou osobu.