S počátkem roku posílily všechny podílové fondy s výjimkou dluhopisových, které ztratily -0,50 %. Nejvýše vyšplhaly komoditní fondy, a to až na 4,23 %
První měsíc letošního roku byl příznivý ke všem kategoriím fondů dlouhodobě sledovaným Broker Consulting Indexem podílových fondů. Jedinou výjimku tvoří dluhopisové fondy, které meziměsíčně ztratily -0,50 %. Naopak nejvíce přál leden komoditním fondům, které si připsaly 4,23 %. Akciové fondy posílily na 3,93 % a v kladných číslech zakončily měsíc i fondy nemovitostní a fondy peněžního trhu, které si připsaly 0,60 %, resp. 0,83 %.
Většina států vyspělého světa vstoupila do roku 2022 s velmi vysokou inflací. Ta je v USA nejvyšší za poslední desítky let, Federální rezervní systém (FED) tak na začátku jara plánuje spustit protiinflační opatření v podobě zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka (ECB) zastává opačný pohled na situaci a předpokládá, že současná inflace je pouze přechodný jev, který brzy odezní. Zvyšování úrokových sazeb tudíž neplánuje, a to navzdory obavám z dopadů, které může vyvolat zadluženost některých států Eurozóny.
„Obava z dalšího vývoje panuje i na kapitálových trzích. Scénář možného zvyšování úrokových sazeb hraje do karet titulům z bankovního a finančního sektoru, které by tím dosáhly vyšších zisků. Naopak akciím technologických firem by se v případě dalšího zvyšování sazeb příliš nedařilo. Z dlouhodobého hlediska jsou ale tyto výkyvy často zanedbatelné, a proto je vhodné počítat u akciových titulů s investicí minimálně na 5 let,“ odhaduje další vývoj Dominik Šulta, analytik konzervativních investic společnosti Broker Consulting. Podle jejího Indexu podílových fondů akciové fondy v lednu potvrdily svou volatilitu a po prosincovém poklesu opět nabraly směr vzhůru až na 3,93 %.
Komodity zaznamenaly v prvním měsíci letošního roku kladný výnos 4,23 %, a staly se tak nejúspěšnějšími ze všech typů podílových fondů sledovaných Broker Consulting Indexem. Jejich posílení je důsledkem prudkého nárůstu cen energií v průběhu ledna. Energie tak byla v rámci komodit nejvýkonnější složkou – prudce vzrostly ceny zemního plynu a výrazné zisky si připsala ropa, motorová a topná paliva. Zvýšení cen je dáno nedostatkem dodávek a politickým napětím ve východní Evropě a na Středním východě, které by mohlo vyústit až v odstřižení dodávek. Mírnější růst v lednu zaznamenala zemědělská složka.
V lednu se také dařilo nemovitostním fondům a fondům peněžního trhu, které si připsaly 0,60 %, resp. 0,83 %. V dlouhodobém pohledu však fondy peněžního trhu pozitivní výsledky nepřinesly, za posledních 12 měsíců vykázaly záporné hodnoty, a to -3,73 %. Fondy nemovitostní byly úspěšnější, za stejné období posílily na 3,18 %.
Pověstného Černého Petra si vytáhly dluhopisové fondy, které v lednu sestoupily až na hodnotu -0,50 %. „Dluhopisové fondy budou pravděpodobně dál pokračovat v poklesu, zejména kvůli zvyšování úrokových sazeb národních bank. V době zvyšování těchto sazeb zažívají dluhopisy snižování ceny, zatímco výnosy z dluhopisů do splatnosti jdou nahoru,“ vysvětluje Dominik Šulta.