Naspořené statisíce je lepší přesunout do investic
Od 1. července přestal stát přispívat důchodcům u spoření na penzi. S nimi je vhodné se setkat a zvážit, jak s naspořenými prostředky naložit. Jednoznačně vidíme, že se klienti o toto téma živě zajímají.
Pro nepracující důchodce, kteří nevyužívají daňové zvýhodnění nebo jim nepřispívá zaměstnavatel, pozbývá penzijko smysl. Vhodnější jsou pro ně klasické investiční nástroje, kde navíc po uplynutí tříletého časového testu nedaní výnosy vůbec.
Je zde slušný potenciál na převedení prostředků do klasických investičních nástrojů, zejména těch s konzervativnějšími strategiemi a časovým horizontem od jednoho roku do pěti, sedmi let. Bavíme se často o vyšších jednotkách statisíců korun v rámci jedné smlouvy.
A druhým investičním tématem je jednoznačně DIP. I když můžeme slyšet různé „hejty“, že je to neúspěšný koncept, tak to není pravda. Ve srovnání se startem doplňkového penzijního spoření a důchodového spoření před lety je DIP po prvních dvou kvartálech co do počtu klientů jednoznačný vítěz. Celkový součet produkce DIP na trhu za první dvě čtvrtletí je téměř totožný, jako součet tehdejší produkce DPS a PS.
Zejména u méně bonitních klientů je vhodné založit DIPy dva i tři, aby nepřišli o uplatněné daňové úlevy, kdyby museli na vložené prostředky v průběhu let sáhnout. Mohou vybrat peníze z jednoho DIPu a další dva zůstanou nedotčeny.
Text Martin Pleštil, Broker Trust, foto Freepik