Propad průmyslu se zmírňuje, situace je stále složitá

Pipeline and equipment in petrochemical industrial at night, Chemical industrial concept, Manufacturing of petroleum industry plant

Index nákupních manažerů (PMI) v české výrobě ukázal v listopadu nárůst, který je v souladu s jak našim odhadem, tak s odhadem trhu. Hodnota stoupla z 42,0 na 43,2 bodu, což lze interpretovat jako pokračující zhoršování situace v českém průmyslu, ale v pomalejším tempu a s určitou nadějí na zlepšení. Firmy zároveň zůstávají relativně optimistické ohledně rychlosti oživení poptávky, což zabraňuje výraznějšímu tempu propouštění.

Tuzemský průmysl se i nadále potýká s problémy, kdy index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se již od poloviny roku 2022 nachází pod hraniční hodnotou 50 bodů, která odděluje expanzi od poklesu. Tempo zhoršování se ale postupně zpomaluje a listopadová hodnota je nejvyšší od letošního jara. Proti předcházejícím měsícům je ze strany firem pozitivněji hodnocena zákaznická poptávka, kdy sice opět docházelo k redukci, tempo poklesu ale bylo nejnižší za více jak rok. Problém podle samotných firem z velké části představuje pokles nových exportních zakázek, zejména z Německa. Z pohledu samotné výroby firmy registrovaly pokles, i zde je ale záblesk optimismu, kdy tempo poklesu bylo nejnižší od letošního jara.

Z širšího makroekonomického pohledu dopadá horší situace v průmyslu pozitivně na cenovou hladinu, kdy v důsledku nižší poptávky klesají ceny jak u vstupů, tak i výstupů. Vstupní ceny klesají mj. díky slevám u dodavatelů a uváděným nižším cenám energií, u výstupu pak podle firem klesají ceny kvůli udržení konkurenceschopnosti již sedmý měsíc v řadě, byť během listopadu tempo poklesu zpomalilo.

Z pohledu zaměstnanosti docházelo ve zpracovatelském sektoru znovu k redukci, která trvá již více jak rok. I zde ale tempo během listopadu zvolnilo. Pomohlo mj. i zlepšení budoucího výhledu, kdy po říjnovém poklesu stoupla důvěra na tříměsíční maximum a firmy tak očekávají svižnější oživení poptávky v příštím roce.

V letošním roce průmyslová produkce patrně skončí v mírném záporu. Náš původní odhad počítal s mírným růstem okolo 0,5 %, současný vývoj po výsledcích za první tři kvartály ale naznačuje výsledek okolo -0,5 %. To se negativně odráží i na celkovém růstu české ekonomiky, kdy dnešní zpřesněný údaj HDP ukázal ještě výraznější propad během třetího kvartálu. Ekonomika mezičtvrtletně poklesla o 0,5 %, nejen díky poklesu spotřeby domácností, ale i díky mezičtvrtletnímu poklesu u exportů a tvorby hrubého fixního kapitálu. Za celý letošní rok se tak pokles HDP bude pohybovat okolo -0,5 % a patrně ani na konci letošního roku se česká ekonomika nedostane nad úroveň z Q4’19.

Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank