Ani zářijová data o vývoji cen výrobců nenaznačují, že by se v této části ekonomiky začaly plošně zesilovat inflační tlaky. Až na výjimky zůstává vývoj cen výrobců velmi utlumený.
V zemědělství už v podstatě skončilo zlevňování v důsledku zrychlení růstu cen části živočišné produkce, konkrétně mléka a masa (meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v září vzrostly o 2,1 % a meziročně byly nižší o 0,2 %). To se už následně propisuje i ve zvyšování cen v části potravinářského průmyslu, a dochází proto i ke zdražování mléčných výrobků. Máslo od výrobců je tak například nejdražší od konce roku 2022, v obchodech je pak jeho cena nejvyšší za poslední dva roky.
V průmyslu ceny rostou meziročně jen o 0,6 % (meziměsíčně klesly o 0,2 %), a to ještě především jen zásluhou energetiky a automobilového průmyslu, zatímco v ostatních oborech je prostor či tlak na růst cen jen velmi limitovaný. V potravinářském průmyslu se pohyby cen zatím kompenzují – zdražení tuků vyvažuje levnější produkce pekárenských výrobků. Prostor pro růst výrobních cen zůstává až na výjimky velmi omezený slabší domácí i zahraniční poptávkou.
Z posledních čísel se dá nicméně usuzovat, že skončila doba zlevňování potravin, a že při úvahách o dalším vývoji spotřebitelské inflace začnou sehrávat mnohem podstatnější roli než doposud.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS, foto Freepik