Průměrná mzda klesla reálně o 9,8 procenta

200 Czech korun bills and calculator with glasses and pen. Tax payment season concept or investment solutions. Financial planning or accountant paperwork

Další, skoro desetiprocentní propad reálných mezd v řadě

Vysoká inflace se dál propisuje do reálné kupní síly domácností. Ani ve třetím čtvrtletí nedržely mzdy tempo s růstem spotřebitelských cen, a tak reálně poklesly stejně jako ve druhém kvartále o téměř deset procent. Jde tak z pohledu novodobé historie ČR o další rekord v řadě.

Nominálně lidé v průměru meziročně vydělávali o 6,1 % a jen o trochu rychleji vzrostl medián mezd, takže inflací byly zasaženi v plné šíři i zaměstnanci s nižšími příjmy. Menší reálnou ztrátu zaznamenali pouze pracovníci v dopravě a skladování, administrativě a IT. Nejméně se přidávalo ve zdravotnictví a ve veřejné správě..

V žádném odvětví mzdy neporazily inflaci a nejinak tomu bude zřejmě i v závěru roku. Možná některé firmy uspíší bonusy, nicméně půjde většinou jen o jednorázovou akci, která trend mezd zásadně nezmění.

Vzhledem k tomu, že ekonomika míří do recese, zatímco inflace zůstává vysoká, není pravděpodobné, že by si lidé reálně přilepšili ani v roce 2023. Lze jen předpokládat, že tentokrát bude už reálný propad mezd přece jen pomalejší.

Ani nejnovější data o mzdách ve třetím čtvrtletí nenaznačují, že by se zvyšovalo riziko mzdové inflační spirály, a proto ČNB nejspíše nebude zvyšovat úrokové sazby ani v závěru letošního roku.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS