Průměrná výše hypotéky míří nad 3 miliony

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

V lednu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 8 380 hypotečních úvěrů (y/y + 29,1 %). Objem sjednaných hypoték vzrostl o 47,8 % na 24,942 mld. Kč, což je nový lednový rekord.   

1

Aktuální lednový výsledek dokazuje zborcení sezónního cyklu. V normálních letech patří leden a první čtvrtletí k nejslabším obdobím roku, letos je to úplně jinak. Z prvního měsíce rozhodně nelze odvozovat vývoj v celém roce, ale s velkou pravděpodobností lze říci, že letošní první čtvrtletí bude navzdory pokračující pandemii co do produkce hypoték jedním z nejobjemnějších,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování.

Jedním z nejdůležitějších faktorů růstu objemu sjednávaných hypoték je růst průměrné výše hypotéky. Ta v lednu meziročně vzrostla o 375 000 Kč a aktuálně dosahuje na 2,976 mil. Kč. „Faktorů, které tlačí průměrnou výši hypotéky vzhůru je více, ale klíčovou roli z mého pohledu hraje růst cen pořizovaných nemovitostí,“ říká Libor Ostatek.   

2

 

Ceny rostou napříč kraji

Podle lednových dat portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů o 14,7 % na 3,92 milionu korun. V korunovém vyjádření činí tento meziroční nárůst 502 000 Kč. Cenový růst v tuto chvíli táhnou především kraje Liberecký, Jihočeský, Královéhradecký, Zlínský a Vysočina. Naopak v Praze a Brně resp. Jihomoravském kraji ceny rostly jen v řádu jednotek procent, jak ilustruje přiložený graf.

image005

Trend růstu cen nemovitostí v Libereckém, Jihočeském Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji rozhodně není pouze otázkou ledna. Růst cen zde byl zřejmý již v druhé polovině loňského roku. Příčinu tohoto růstu spatřujeme ve větším zájmu o nemovitosti na českých horách – Krkonoších, Beskydech, Jizerských horách nebo na Šumavě, které vlastníkům slouží k přechodnému bydlení nebo rekreaci.  

Růst cen českých nemovitostí potvrzují i data HB Indexu, které monitorují kromě cen bytů i ceny pozemků a rodinných domů. Z těchto 3 skupin podle dat HB indexu rostly ve 4. kvartálu nejrychleji ceny pozemků (13,3 %), jen o něco pomaleji rostly ceny bytů (12,9 %). V případě rodinných domů meziroční nárůst činil 9,9 %.

Zdroj: Golem Finance, hypoindex.cz, realitycechy.cz, realitymorava.cz, HB index Hypoteční banky