Průměrné sazby hypoték potvrdily stagnaci

Červnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů ukazují, že na trhu hypotečních úvěrů převažuje stabilita. Hodnota indexu totiž jen mírně klesla, a to o 0,05 procentního bodu na 5,87 procenta. Průměrné úrokové sazby tak i po červnovém zasedání bankovní rady České národní banky stále zůstávají jen mírně pod hranicí šesti procent.

HU_BC_cerven2023

Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů od loňského léta až na drobné výkyvy stagnuje, což se promítlo i do červnových výsledků. Hodnota 5,87 procenta byla přitom tentokrát stejná, jako tomu bylo v říjnu minulého roku.

„Poslední červnové zasedání České národní banky nepřineslo žádné překvapení. Dvoutýdenní repo sazba tak opět zůstává na 7 procentech. I proto v nejbližších měsících neočekáváme změny v podobě většího poklesu či naopak růstu úroků hypoték. Stále platí, že se vyplatí spíše kratší doba fixace. Vhodné jsou tři roky,“ vysvětluje Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů společnosti Broker Consulting.

Navzdory skutečnosti, že se hodnota úrokových sazeb z hypoték příliš nemění, objem poskytnutých hypoték v posledním období roste.

„Ti, kteří na poskytnutí finančně dosáhnou a mají svou vybranou nemovitost, tak už nečekají. Navzdory tomu, že ceny nemovitostí ve velkých městech výrazně neklesají a větší změny se v případě úrokových sazeb zatím neočekávají, nechtějí riskovat, že jejich vysněnou nemovitost koupí někdo jiný,“ upozorňuje Pudilová.

Další změnou je to, že od července již není pro poskytované hypotéky uplatňován limit DSTI. Tento ukazatel, který vyjadřoval poměr celkových měsíčních splátek žadatele a jeho čistého příjmu, byl od loňského dubna u žadatelů mladších 36 let stanovený na maximálně 50 procent. U starších žadatelů to bylo maximálně 45 procent.

V případě dalšího ukazatele, kterým je DTI, však nadále platí hodnoty 9,5 pro lidi mladší 36 let a 8,5 pro ty, kteří jsou starší. To znamená, že aktuálně nastavená horní hranice ukazatele DTI činí 9,5násobek ročního příjmu pro mladší žadatele pořizující si vlastní bydlení a 8,5násobek pro starší. Nad uvedenou hranicí mohou banky poskytovat úvěry pouze na výjimku.

Hodnota předstihového ukazatele Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů pro pětiletou fixaci se v červnu meziměsíčně zvýšila z původních 6 na 6,1 procenta.