Průmysl loni plul bermudským trojúhelníkem

Průmysl na konci roku klesl do útlumu, což ale nebylo žádným překvapením. Zejména vinou problémů automobilového průmyslu se v prosinci výroba v průmyslu meziměsíčně snížila o téměř 3 %, ve srovnání s předloňským prosincem byla níže o 2 % a slabší byla čísla ze všech velkých oborů.

Průmysl stále brzdí nefunkční mezinárodní dodavatelské řetězce, drahá a nespolehlivá doprava, vysoké ceny vstupů včetně energií a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Při pohledu na zakázky je vidět, že na slabou poptávku si firmy moc stěžovat nemohou. I v prosinci nové objednávky rostly a v celém průmyslu byly o 10 % výše než v roce 2019. Na druhou stranu nelze přehlížet, že jsou to výsledky v běžných cenách, které za poslední rok extrémně narostly, takže jejich aktuální vývoj musíme brát s jistou rezervou.

Za celý rok 2021 se průmyslová výroba zvýšila o 6,4 % a výrazně umazala propad vzniklý v prvním roce pandemie. Rostla, ale z nízké srovnávací základny. Výsledky průmyslu mohly být nepochybně lepší, kdyby se třeba automobilový průmysl nemusel uchylovat k prodlužování odstávek v důsledku chybějících součástek. Zatímco celé odvětví skončilo zhruba procento pod výsledky předpandemického roku 2019, jeho největší součást – výroba aut – dokonce o 8,5 %.

Průmyslová výroba se ale i v Německu loni zvýšila jen o 3 %. Byla však o 5,5 % nižší než v roce 2019, tedy proti období před příchodem pandemie. V samotném prosinci meziměsíčně klesla o 0,3 %, očištěná průmyslová výroba v prosinci meziročně poklesla o 4,1 % při očekávání -3,6 %.