Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně klesla o 2,1 %. Meziměsíčně byla nižší o 0,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,0 %.
Že se v průmyslu nemění nic k lepšímu průběžně naznačuje index nákupních manažerů a s odstupem pak potvrzují i tvrdá data. V říjnu tak opět průmyslová výroba poklesla, a to jak v meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření. Výsledek nezachránil tentokrát ani automotive, který si sice vedl lépe než v září, avšak meziročně propadl o dvě procenta. Hlavním problémem i nadále zůstává slabá domácí i zahraniční poptávka.
Mírný nárůst zakázek sice může vypadat nadějně, avšak nemá ho smysl přeceňovat s ohledem na fakt, že se počítají v běžných cenách. Je otázkou, nakolik je to skutečně nárůst, nakolik jde jen o efekt inflace.
Průmysl jako největší tuzemské odvětví prochází náročným obdobím. Chybí mu zakázky, a tak optimalizuje, co se dá. Od zásob až po zaměstnance.
Z průběžných průzkumů plyne, že nedostatečná poptávka je hlavní brzdou návratu na růstovou trajektorii. Části oborů jako je chemický a automobilový průmysl chybí i materiál, co naopak většině nechybí, jsou peníze.
Od průmyslu si můžeme asi těžko slibovat brzký obrat k lepšímu. Vzhledem k době, s jakou se potýká s problémy začíná být čím dal jasnější, že na cestě k růstu nestojí pouze cyklické překážky, ale i ty strukturální, jako je konkurenceschopnost a subdodavatelská pozice v řetězci výrobců z velkých zemí.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS