Průmysl opět v režii automobilek

Listopadové výsledky největšího tuzemského odvětví podle očekávání ovlivnila pozitivní čísla z automobilového průmyslu. Za meziměsíčním (3,1 %) i meziročním růstem (+0,5 %) můžeme hledat právě lepší výkon této exportně orientované části průmyslu, který ještě před měsícem celkovou výrobu ovlivňoval negativně.

Automobilovému průmyslu se daří především díky zásobě starých zakázek, které postupně odbavuje v závislosti na spolehlivosti subdodávek komponentů. Právě ty stojí za měsíčními výkyvy nejenom v posledních měsících, ale v podstatě od začátku čipového „hladomoru“. Pozitivní zprávou nicméně je, že postupně přibývají i objednávky nové.

Výkony ostatních průmyslových oborů zdaleka nevyčnívají tak, jako právě výroba aut.. Oproti předchozímu měsíci si pohoršila výroba elektroniky i produkce elektrických zařízení, které se řadí mezi nejsilnější obory tuzemského průmyslu. V meziročním srovnání jsou však jejich výsledky stále ještě příznivé na rozdíl třeba od výroby kovů, kovových výrobků a stavebních materiálů.

Listopadové výsledky naznačují trend dvourychlostního průmyslu. Na růstové vlně se vezou automobilky, na vlně poklesu větší zbytek odvětví. V podstatě to odpovídá očekávání, podle kterých útlum spotřební a investiční poptávky doma i v zahraničí se musí dříve nebo později propsat i do výsledků jednotlivých oborů.

Navzdory příznivějším listopadovým číslům se průmysl v posledním kvartále loňského roku nevyhnul poklesu a podílí se tak na mírné recesi, do které naše ekonomika pravděpodobně vstoupila ve druhém pololetí.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS