Průmysl se drží nad vodou, zahraniční obchod se zlepšuje

Objem tuzemské průmyslové výroby vykázal v únoru meziroční nárůst o 2,0 %, čímž se přesně trefil do předpokladu trhu. Oproti předchozímu měsíci tak produkce narostla o 0,4 %. Objem nových zakázek meziročně narostl o 1,1 %, a to díky většímu množství zakázek z tuzemska (+10,1 %), zatímco ty ze zahraničí ubyly (-2,7 %). Počet zaměstnanců v průmyslovém sektoru meziročně klesl o 1,0 %, jejich průměrná mzda pak narostla o 10,8 %.

Nejrychleji meziročně rostla produkce v odvětví výroby usní (25,7 %), motorových vozidel (25,2 %) a farmaceutických výrobků (18,9 %). Většina ostatních sektorů ovšem hlásí meziroční pokles, který byl nejvýraznější u producentů kovů (-19,2 %), chemických látek (-17,8 %) a v odvětví tisku a nahraných nosičů (-17,5 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých průmyslových skupin na celkovém výkonu byly tahouny tradičně výrobci motorových vozidel, kteří celkový výsledek navýšili o 4,4 procentního bodu. Teprve s odstupem pak následují odvětví výroby strojů a zařízení (0,6pb) a elektrických zařízení (0,3pb). Směrem dolů naopak celorepublikové skóre stahovala výroba chemických látek (-0,7pb), nekovových minerálních výrobků (-0,6pb) a základních kovů (-0,6pb).

Pozitivně v únoru překvapila bilance zahraničního obchodu se zbožím, která po lednovém přebytku na úrovni 9,5 mld. Kč tentokrát dosáhla 14,3 mld. Kč. Toto zlepšení lze přičíst menšímu deficitu v obchodu s ropou a zemním plynem, který po lednových -15,3 mld. Kč klesl na -12,7 mld. Kč, a nadále masivnímu přebytku obchodu s motorovými vozidly (46,6 mld. Kč).

Situace v českém průmyslovém sektoru je a v nejbližší době patrně bude značně rozkolísaná. Spasitelem zde zůstává automobilový sektor, který je v solidní kondici a těší se i pokračujícímu přísunu nových zakázek. Pohled na zbytek průmyslových odvětví je ovšem výrazně pochmurnější. V červených číslech jich totiž zůstává většina a ani příliv nových zakázek zde není právě impozantní. Nevalnou kondici průmyslu potvrzují i předstihové indikátory jako je konjukturální průzkum či index nákupních manažerů. Na horizontu měsíců se již ovšem blýská na lepší časy. Průmyslové firmy reportují zlepšující se očekávání ohledně poptávky po své produkci i celkové ekonomické situace. Ta se navíc vytrvale zlepšuje i v blízkém zahraničí, speciálně pak v Německu, kde objemy objednávek překvapují směrem nahoru. Nadějně se navíc vyvíjí i velkoobchodní ceny energií, což se ve firemním sektoru v nejbližší době taktéž projeví. Podle nás se tak již nacházíme poblíž příslovečného dna, ze kterého přijde odražení. Za celý letošní rok by tak český průmysl mohl vykázat mírný nárůst, zatímco ještě donedávna se i pouhá stagnace jevila jako přehnaně ambiciózní cíl.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS