Průmysl stále v režii aut

Srpnová čísla z průmyslu se nevymykají nelichotivému obrázku, který přicházel z této části ekonomiky už v předcházejících měsících, nebo jej naznačovaly soft ukazatele důvěry nebo index nákupních manažerů. Průmyslová výroba meziměsíčně vzrostla o 0,2 %, ve srovnání s loňským srpnem byla o 1,7 % níže.

Příběh tedy zůstává stejný: Firmy, které mají zásobu starších zakázek – především pak v automobilovém průmyslu – jedou a zkracují lhůty dodávek. Ostatní jsou na tom stále o poznání hůře.

Výroba automobilů sice představuje „jen“ 15 % produkce tuzemského průmyslu, avšak poslední rok dokázala průmysl udržet většinou v černých číslech. A platí to i pro srpen, protože bez aut by byl průmysl v hlubokém mínusu.

Výsledky průmyslu v podstatě stály pouze na automobilkách a nové zakázky zatím nenaznačují, že by tomu mělo být v nejbližších měsících jinak. Celkové zakázky jsou v mínusu a jediný, kdo si v poslední době polepšil byl pouze chemický průmysl. Na začátek nového pozitivního trendu to ovšem tedy zdaleka nevypadá.

Ostatně propouštění zaměstnanců, ke kterému soustavně dochází, to jen potvrzuje.

Výsledky průmyslu zatím stojí a padají s výrobou aut, která už ovšem v srpnu průmysl nedokázala udržet v černých číslech. Je to jen další signál o tom, že ani ve třetím kvartále se česká ekonomika nedokázala odrazit ode dna a nejspíš skončila dokonce v mínusu. A to rozhodně není dobrá vizitka potom, co půl roku klesala a následně půl roku stagnovala.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS