Průmysl zpátky v depresi

Podle aktuálního indexu nákupních manažerů v českém průmyslu – PMI – se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Nebyla to žádná hitparáda ani v březnu (46,2 bodu), protože byl PMI hluboko pod kritickou mezí 50 bodů dělících útlum od boomu, avšak opětovný pokles pod 45 bodů na 44,7 bodu je zklamáním.

Celkový příběh českého průmyslu se však nemění. Jde stále o to samé, a sice o slabé zakázky od domácích i zahraničních odběratelů. Část firem sice může stále spoléhat na starší objednávky, avšak i jejich zásoba se tenčí. A dokonce vyprchá i dřívější optimismus založený na víře, že bude lépe.

Dnešní výsledek PMI je velmi nepříznivým signálem pro vývoj průmyslu ve druhém kvartále. Zpožděné výsledky o vývoji průmyslové výroby sice nevypadají až tak dramaticky, ale ve značné míře jen díky automotive, který zažil velmi dobrý začátek roku. Průmysl je opět dvourychlostním odvětvím, kde na úspěšnější straně stojí automobilky a na té druhé vlastně zbytek.

Fakt, že se stále nezlomil negativní trend zakázek pouze znamená, že firmy zůstanou i nadále pod tlakem, který navíc ovlivňují i vysoké ceny energií a dalších vstupů.

Česká ekonomika bude proto muset o to více letos spoléhat na služby, respektive na ochotu spotřebitelů utrácet. Od průmyslu, respektive od exportu se žádného pozitivního posunu ještě řadu měsíců nedočká. Pokračovat bude propouštění, rozpouštění zásob a v lepším případě investice do zlepšení konkurenční pozice. 

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS