První známky obratu v maloobchodu?

Aktuální výsledky maloobchodních tržeb za listopad vyznívají vzhledem k situaci velmi pozitivně. Meziměsíčně se tržby reálně zvýšily o 1 % a o 0,9 % meziročně. V tomto srovnání jsou vlastně v plusu poprvé za 19 měsíců.

Pozitivní zprávou je i fakt, že nárůst tržeb zaznamenaly oproti předchozímu měsíci všechny segmenty obchodu s výjimkou domácích potřeb. Zvýšený zájem přitom zaznamenaly díky nižším cenám prodejci pohonných hmot, dařilo se i obchodům zaměřeným na potraviny, elektroniku a farmacii.

Jestli už jde o dlouho vyhlížený obrat nebo jen uspíšení vánočních nákupů motivované slevami ukážou až prosincová čísla. V každém případě do normálu se začne nákupní chování spotřebitelů vracet nejpozději na začátku příštího roku.

Oproti roku 2019 stále maloobchod zaostává, a sice reálně o 4 %. S koncem inflační vlny se však tento skluz začne postupně umazávat. Nejdále od svých reálných předcovidových výsledků jsou obchody s oblečením a obuví, které si ovšem v tržbách v mezičase vypomohly výrazným zdražením. Za poslední čtyři roky zdražily své zboží o téměř polovinu.

Je pravděpodobné, že co do prodejů se maloobchod dostane na úroveň posledního předcovidového roku nejpozději na začátku roku 2025. Jak rychlý bude tento trend návratu do normálu spolurozhodnou i prodejci svými novými ceníky.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS