Časopis pro profesionální finanční poradce

Půjčku nebo úvěr má více než třetina Čechů

Business Man Counting Money Rich Male Hands Holds Count Cash Banknotes 50 Euros Bills Notes Currency Flare
Zdroj: Freepik

Půjčku nebo úvěr má 34 procent Čechů, proti loňsku se jejich podíl snížil o jeden procentní bod. Nejčastěji lidé dluží mezi 100 tisíci a milionem korun, nejvyšší částky dluží Češi mezi 35 a 44 lety. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK ČR a Slovensko.

Češi si dlouhodobě půjčují především v souvislosti s bydlením. Úvěr na pořízení bytu či stavbu domu má 36 procent dotázaných, meziročně o sedm procentních bodů víc. Na rekonstrukci bydlení si půjčilo 23 procent Čechů, loni to bylo 26 procent. Čtvrtina Čechů čerpá půjčku na nákup vozidla, meziročně se podíl nezměnil. Lidé si naopak téměř nepůjčují na oblečení, léky či potraviny, většinou si neberou ani úvěry na dovolenou. Pět procent domácností ale potřebuje půjčky na pravidelné platby, jako jsou nájem nebo energie.

„Půjčky na bydlení v produktivním věku jsou běžné, ale náš průzkum zjistil, že desetina úvěrů slouží k uhrazení jiných dluhů. Takové půjčky si navíc nejčastěji berou mladí lidé, kteří mohou mít omezené možnosti jejich splácení a hrozí jim, že se dostanou do dluhové pasti, ze které se pak velmi obtížně dostává,“ uvedla generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

„Dalším varovným výsledkem našeho průzkumu je rostoucí počet úvěrů pro potřeby jiného člena rodiny ze čtyř na sedm procent. Bohužel, stejně jako v loňském roce, zdaleka nejvíce takových úvěrů mají lidé v důchodovém věku,“ doplnila.

Nejčastěji jsou zadluženi obyvatelé Karlovarského, Olomouckého a Libereckého kraje, ve všech těchto krajích podíl dlužníků přesahuje 40 procent. Nejméně dlužníků je v Pardubickém kraji, kde je podíl pětinový. Nejvyšší dluhy mají obyvatelé Královéhradeckého kraje, Jihomoravského kraje a Prahy.

Zdroj ČTK, foto Freepik

Aktuální číslo
Objednat »