Raiffeisen Bank International získala platební instituci Akcenta

Ilustrační foto, zdroj: Raiffeisenbank

Raiffeisen Bank International AG (RBI) dosáhla dohody o koupi české platební instituce Akcenta CZ a.s. (Akcenta). Podle navrhované vlastnické struktury získá RBI 70 procent Akcenty a zbývajících 30 procent získá její česká dceřiná společnost Raiffeisenbank a.s. Transakce podléhá schválení regulatorními orgány a očekává se, že bude uzavřena do konce letošního května.

Akvizice zapadá do strategického cíle RBI stát se lídrem v oblasti FX obchodování ve střední a východní Evropě (CEE). Zatímco přibližně 75 procent devizového trhu ve střední a východní Evropě je obsluhováno bankami, zbývajících 25 procent je pokryto nebankovními poskytovateli, jako je Akcenta. „Naší snahou je zvýšení podílu na trhu v obou segmentech. Akvizice dokonale zapadá do naší strategie, ať již s ohledem na obchodní expanzi nebo naši cestu k digitalizaci s využitím zkušeností úspěšného progresivního hráče na trhu,“ řekl Łukasz Januszewski, člen správní rady RBI odpovědný za Markets & Investment Banking.

„Zákazníci společností Akcenta i Raiffeisenbank mohou očekávat další vylepšování služeb zaměřených na rozvoj technologií a přizpůsobení služeb jejich potřebám. Výhodou bude kombinace individuálního přístupu ze strany banky v kombinaci se snadnou obsluhou, na kterou jsou zvyklí u Akcenty,“ komentoval událost Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank.

Akcenta nabízí již od roku 1997 služby zahraničního platebního styku a devizové operace, včetně těch zajišťovacích, zejména malým a středním podnikům v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Německu, kde obsluhuje na 43 000 klientů, z toho více než 20 000 v České republice. Společnost měla na konci roku 2020 celková aktiva ve výši 93 milionů EUR a během toho samého roku uskutečnila pro své klienty transakce v celkovém objemu téměř 7 miliard EUR.

Akcenta bude úzce spolupracovat se stávající obchodní složkou devizových a platebních transakcí RBI, společnost však nebude do RBI integrována. „Tento přístup nám umožňuje využívat synergie a současně zajistit flexibilitu a dynamiku růstu společnosti Akcenta,“ dodal Januszewski.