Raiffeisenbank emitovala první zelený dluhopis v Česku

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Raiffeisenbank úspěšně dokončila první mezinárodní emisi zeleného seniorního nepreferovaného dluhopisu vydaného v České republice a regionu střední a východní Evropy.

Raiffeisenbank ve spolupráci s Barclays Bank Ireland PLC, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank a Raiffeisen Bank International AG úspěšně emitovala svůj první mezinárodní MREL uznatelný zelený dluhopis denominovaný v EUR.

Transakce je první veřejnou emisí svého druhu v České republice a zároveň doposud největší emisí zeleného dluhopisu vydaného finanční institucí v regionu střední a východní Evropy (CEE).

Investorskou bázi tvoří investiční fondy (55 %), banky (33 %) a pojistné či penzijní fondy (12 %) z Německa a Rakouska (33 %), Velké Británie a Irska (29 %), Francie (15 %), CEE (9 %), zbytku Evropy (11 %) a ostatních regionů (3 %).

„Jde o významnou událost a zájem převyšující 2,4násobek vydaného objemu dokazuje silnou pozici Raiffeisenbank v očích profesionálních investorů z celé Evropy,“ komentuje emisi Tomáš Jelínek, člen představenstva Raiffeisenbank odpovědný za Markets & Investment banking.

Raiffeisenbank se zároveň stala již třetím emitentem zeleného dluhopisu v rámci skupiny Raiffeisen Bank International v roce 2021, čímž potvrdila svoji klíčovou roli v plnění udržitelné strategie skupiny a principů odpovědného bankovnictví v České republice.

Základní parametry emise:

Druh: Seniorní nepreferovaný MREL uznatelný zelený dluhopis

ISIN: XS2348241048

Emitent: Raiffeisenbank a.s.

Rating emitenta: A3 (Moody’s)

Rating emise: Baa3 (Moody’s)

Objem: EUR 350mn

Tenor: 7 let; svolatelný po 6 letech

Výnos: Mid-swap +130bp

Burza: Luxembourg Stock Exchange

Pozn:

MREL – minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky