Realitní bublina po čínsku

Ani 1,4 miliardy obyvatel, což je celková populace nejlidnatějšího státu světa Číny, by nezaplnilo všechny prázdné byty, které se po celé zemi nachází. Na fóru v jihočínském městě Tung-kuan to podle agentury Reuters řekl bývalý zástupce vedoucího čínského statistického úřadu (NBS).

Agentura dále spočítala, že celková výměra neprodaných bytů je 648 milionů metrů čtverečních. To by odpovídalo zhruba 14,4 milionu bytových jednotek při průměrné velikosti jednotky 45 metrů čtverečních.

Realitní sektor byl léta symbolem výrazného růstu čínské ekonomiky s podílem až 30 % HDP a tvoří až 70 % majetku domácností. Ale Evergrande Group již nedokáže splácet své dluhové závazky a v problémech jsou i další developeři, např. Country Garden Holdings. O splasknutí čínské nemovitostní bubliny se mluví léta a aktuální vývoj ukazuje, že úplný kolaps nemusí být daleko. Před dvěma lety se s obřími finančními problémy začala potýkat Evergrande Group zaměřená na byty pro vyšší střední třídu. Z obtíží už nevybředla, zbankrotovala a v polovině srpna požádala o ochranu před věřiteli v New Yorku. Z kdysi nejhodnotnější realitní skupiny na světě se během pár let stala firma, jejíž nesplacené dluhy dosahují 340 miliard dolarů. Dluhy státu, firem a čínských občanů dosáhnou letos podle odhadů agentury Bloomberg 275 % HDP – to již lze hodnotit jako dluhovou krizi.

Do obřích dluhů se propadla i společnost Country Garden, donedávna čínská jednička podle počtu prodaných bytů. Zpravodajka agentury Reuters popisuje situaci ze čtrnácti­milionového severočínského přístavního města Tchien‑ťin: Několik řad rozestavěných pětipatrových bytovek je nyní bez života a oslovení dělníci od začátku roku nedostali výplatu.

Jinde to zřejmě není jinak, podle odhadů má Country Garden rozestavěno celkem milion bytů. Firma ovšem dosud veřejně nepřiznala, zda některý ze svých projektů musela zastavit kvůli finančním omezením.

Nejviditelnějším projevem jsou města duchů, celé čtvrti prázdných neprodaných bytů. Čínské regiony jsou po letech investic do velkých infrastrukturních projektů těžce zadlužené, stejně jako soukromé developerské společnosti. Dlužníci přestávají splácet a nesplacené dluhy přinášejí ztráty bankám, fondům a dalším investorům.