V druhé polovině roku 2022 realitní trh v Česku doslova zamrzl a ceny nemovitostí začaly zvolna klesat. Na vině byly především drahé hypotéky. V roce 2022 se poptávka po nemovitostech extrémně propadla. Zatímco v prvních měsících roku jsme ještě mohli mluvit o ochlazení na realitním trhu, vývoj v jeho druhé polovině již připomínal tuhou zimu.
· Roste zájem o starší nemovitosti
· Lidé nechtějí platit více než 6 miliónů
· Mnoho kupujících platí hotově
Zájem kupujících o nemovitosti byl totiž minimální. To potvrzují i data z aktuálního průzkumu fintech startupu hyponamíru.cz mezi zástupci vybraných realitních kanceláří v Česku. Oslovení realitní makléři se shodují v tom, že zájem kupujících se ve druhé polovině loňského roku snížil.
„Za propadem poptávky po nemovitostech stojí především vysoké úrokové sazby hypoték. Ty se ve druhé polovině roku přehouply přes hranici pěti procent. Banky reagovaly na rostoucí základní úrokové sazby vyhlašované Českou národní bankou. V prvním pololetí roku 2022 zvyšovala centrální banka sazby hned čtyřikrát. Dvoutýdenní repo sazba se od konce června loňského roku drží na rovných sedmi procentech. Výraznější pokles sazeb je zatím v nedohlednu,“ uvádí k vývoji sazeb Miroslav Majer, CEO startupu hyponamíru.cz.
Nabídka nemovitostí rostla
Ještě v druhé polovině roku 2021 nebylo těžké prodat prakticky jakoukoliv nemovitost. O byty a rodinné domy v atraktivních lokalitách se běžně ucházely desítky zájemců a prodávající mohli nemovitost prodat tomu, kdo za ni nabídl nejvyšší cenu. V úvodu roku 2022 se ovšem karta definitivně obrátila a v nabídkách realitních kanceláří se začaly postupně hromadit neprodané nemovitosti. Ve druhém pololetí už téměř všichni oslovení realitní makléři zaznamenali rostoucí počet volných nemovitostí k prodeji.
Roste zájem o starší nemovitosti
V druhém pololetí loňského roku rostl zájem o starší nemovitosti. O tyto byty a rodinné domy se ucházely na dvě třetiny klientů realitních kanceláří. V prvním pololetí to byla zhruba polovina. Důvodem může být příznivější cena. Právě ceny starších nemovitostí totiž v roce 2022 klesaly mnohem výrazněji než ceny novostaveb.
Cenový strop je 6 milionů korun
Většina Čechů nehodlá vydat za nemovitost více než šest milionů korun. Nejčastěji lidé poptávají byty a rodinné domy s cenovkou do tří milionů (29 %). O jeden milion více si může dovolit zaplatit dalších 24 % kupujících. Přibližně čtvrtina zájemců hledá nemovitost s cenou mezi pěti a šesti miliony korun.
„Dosáhnout na požadovanou výši hypotéky je po růstu úrokových sazeb zejména pro mladší žadatele obtížnější. Ještě loni v prvním pololetí převažovaly mezi kupujícími mladé rodiny a páry okolo 30 let věku
(89 %), ve druhé polovině to bylo už jen 44 %. Další nejsilnější skupinu zájemců tvoří rodiny a páry ve věku okolo 50 let,“ dodává k průzkumu Miroslav Majer.
Prodávající marně vyhlíží kupce
S klesajícím zájmem o nemovitosti úzce souvisí i doba potřebná k nalezení vhodného kupce. Zatímco v prvních měsících roku 2022 se více než polovina nabízených nemovitostí prodala do dvou měsíců, na konci téhož roku se doba prodeje protáhla na půl roku i více. Pouze jedna z deseti nemovitostí byla prodána do dvou měsíců. Kdo potřeboval rychle najít kupce, musel poskytnout výraznou slevu.
Řada kupujících měla připravenou hotovost
Nejvýhodnější vyjednávací pozici mají při nákupu nemovitostí zájemci s připravenou hotovostí. Podle oslovených realitních makléřů se v druhé polovině loňského roku obešlo bez úvěru přibližně 44 % kupujících. Ostatní zájemci o nemovitost řešili financování vlastním úvěrem nebo požádali o nabídku hyponamiru.cz.