Ropa na horské dráze

Woman on a gas station. Lady in a white t-shirt. Woman near the car.

Ceny ropy předvedly salto jako na trampolíně a další kotrmelce jistě nejsou vyloučené. Trh jasně přestřelil, spekulanti se vrhli na nákupy v naivní víře 150 dolarů za barel.

Ceny u čerpacích stanic vystřelily v realističtější víře distributorů, že naivní řidiči budou plnit kanystry a ti je také pilně plnili. Mnohé země populisticky snižovaly zdanění a určovaly cenové stropy, u nás se naštěstí ekonomové nedali.

První leknutí z války podpořily USA zákazem (nepatrného) dovozu ruské ropy. Mají té vlastní dost, ale že by se ovšem k takovému kroku mohla rozhodnout i Evropa, vyděsilo už všechny – ceny vystřelily k 134 dolarům za barel. Nyní vyjednávání o příměří na Ukrajině, ale i rostoucí počet onemocnění covid-19 v Číně vedl na trzích k poklesu cen ropy (Čína je největší dovozce na světě). Ty se dostaly tam, kde byly v den začátku ruské invaze na Ukrajinu: Brent pod 100 dolarů a WTI pod 96 dolarů za barel. U nás ovšem pohonné hmoty v posledních dnech zlevňují, ale před invazí byly jejich ceny o více než pětinu nižší. Zatím jde tedy o velmi „opatrný“ (u nás obvyklý) pokles, i když třeba ten pondělní byl u benzinu o 54 haléřů na 46,54 koruny, kdy šlo prý o nejvýraznější mezidenní pokles za více než 11 let.