Rošáda v plynové partii

forbidden sign and gas cylinder with flag russia on white background. Isolated 3D illustration

Bez ruského plynu se ocitlo Polsko a Bulharsko, protože prý nedodržují Putinův dekret o placení v rublech. Česko ale s Ruskem neobchoduje, protože kupujeme sice ruský plyn, ale z Německa… (jsme jen tranzitní země). Takže teprve uvidíme, jde zatím o další „tah“ v šachové partii o plyn, kdy ruská rošáda zatím jen naznačuje. 

Např. Rakousko, které je jedním z nejzávislejších států EU na ruském plynu, přestalo od března dovážet a rafinovat ruskou ropu, potvrdil mluvčí společnosti OMV. OMV je jednou z největších rakouských veřejně obchodovaných společností s obratem 36 miliard eur a více než 20 000 zaměstnanci. Ropný gigant se zabývá nejen těžbou, ale také výrobou plastů a pohonných hmot.

EU aktuálně chystá koordinovanou odpověď na ruský tah, zatím se hovořilo o snížení ruských dodávek plynu o dvě třetiny do konce roku. Scénář relativně neuspořádaného odklonu od ruského plynu by zřejmě poslal evropskou ekonomiku do recese. Ostatně se současně teprve řeší zpoždění tzv. 6. balíku sankcí. Problém je jistě zejm. v Maďarsku, kde je vrchní nácek v podstatě „placen“ z Ruska.