Roste poptávka po investičních bytech na horách. Co je všechno dobré vědět před koupí nemovitosti na investici?

Ilustrační foto. Zdroj: Hyponamiru.cz

O velký zájem o koupi nemovitostí není v současné době pouze ve městech, ale je velký zájem o byty na horách. Majitelé těchto nemovitostí je využívají nejen k vlastnímu bydlení, ale i ke krátkodobému pronájmu. Doba návratnosti investice se odvíjí od obsazenosti pronajímaného bytu. Vyplatí se investice do bytu na horách?

V poslední době evidují realitní makléři rostoucí zájem o apartmány v blízkosti horských středisek. „Příkladem mohou být Krkonoše, kde developeři dokončují několik desítek nových bytů. Kromě solidních příjmů z krátkodobého pronájmu turistům slibují tyto investice zhodnocení v podobě růstu tržní ceny nemovitosti. Příjemným bonusem pro majitele těchto bytů je, že je mohou po část roku využívat k vlastní rekreaci. Novostavby s investičními byty v posledních letech vyrůstají nejen v Krkonoších, ale také například v Jizerských horách, Jeseníkách, na Šumavě nebo v Orlických horách,“ říká hypoteční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Graf_investicni_byt_clanky_hyponamiru

Před koupí si zjistěte realitní plány v okolí

Pokud uvažujete o pořízení investičního bytu v blízkosti hor, zajímejte se o vybavenost dané oblasti. Velmi dobře se pronajímají apartmány v sousedství středisek, která nabízí bohaté sportovní vyžití v zimní i letní sezóně. Pro návštěvníky hor je rovněž velmi důležitá dojezdová vzdálenost do lyžařského centra, dostupnost obchodů, restaurací a dalších služeb v místě ubytování. Při výběru vhodného bytu k investici také zvažte, jaké jsou plány budoucího rozvoje horského střediska. Rozšiřování počtu sjezdových tratí, moderní lanové dráhy, investice do umělého zasněžování nebo nová stezka v korunách stromů zvyšuje atraktivitu dané oblasti.

Důkladně se zajímejte se o náklady spojené s provozem bytu

Než si pořídíte investiční byt. Tak je dobré se zajímat i o to, do jaké míry můžete uzpůsobit finální podobu interiéru bytu vašim potřebám. U bytů ve fázi výstavby si můžete obvykle sami vybrat například formát, barvu a dekor podlahových krytin a obkladů, provedení a barvu interiérových dveří i veškeré sanitární a koupelnové vybavení. Při výběru investičního bytu jsou důležité i náklady spojené s provozem nemovitosti. Zajímejte se tedy energetickou náročnost celé budovy. Účet za energie sníží například kvalitní zateplení budovy a využití zelených zdrojů energie.

graf-vynos-clanek

Jak to je s návratem investice?

Každý majitel investičního bytu se zajímá o návratnost své investice. „Jako u každé jiné nemovitosti generují investiční byty v horských oblastech dva typy příjmů, a to pravidelný příjem z pronájmu (pozn. krátkodobého či dlouhodobého) a jednorázový příjem z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou bytu. Od příjmů je ovšem třeba odečíst i veškeré výdaje v podobě plateb za spotřebované energie a služby, výdaje za veškeré opravy, platby daní a v případě využití hypotéky i veškeré splátky sjednaného úvěru. Cílem investorů je, aby se celá investice zaplatila „sama“ z příjmů z pronájmu,“ říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Příklad: Krátkodobý pronájem apartmánu ve Vrchlabí pro čtyři osoby na týden (pozn. dva dospělí a dvě starší děti) vyjde v hlavní sezoně na 16 000 korun a mimo hlavní sezonu na 12 000 korun. Majitel tohoto apartmánu nabízí nemovitost k pronájmu po dobu 44 týdnů v roce (pozn. hlavní zimní a letní sezóna má 20 týdnů, vedlejší sezona trvá 24 týdnů). Zbývajících osm týdnů v roce využívá apartmán k vlastní rekreaci. Hrubé příjmy z pronájmu bez započítání nákladů na financování koupě nemovitosti (splátek hypotéky) ilustruje náš graf:

graf-PRIJMY-clanek (2)