Růst spotřeby nereflektuje vývoj příjmů

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

„Příjmy českých domácností rostou výrazně pomaleji než spotřeba. To v mnohých rodinách způsobí vážné finanční problémy. Na vině je zdražování, které sužuje naši ekonomiku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve třetím čtvrtletí loňského roku na úroveň 28 804 korun. To je o 2 643 korun více než ve stejném období o rok dříve. Vyšší spotřeba domácností je mimo jiné důsledkem zdražování, které zasáhlo českou ekonomiku. Náklady na život rostou, což bude působit problémy hlavně v rodinách, kde nerostou či dokonce klesají příjmy.

Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve třetím čtvrtletí loňského roku na úroveň 32 756 korun. To je o 1 862 korun více než ve stejném období o rok dříve. Bohužel se dostáváme do stavu, kdy příjmy obyvatel narůstají pomaleji než spotřeba, což bude zhoršovat finanční situaci českých domácností.

Český statistický úřad dnes kromě analýzy spotřeby a příjmů domácností zveřejnil i zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu za třetím čtvrtletí letošního roku. Meziroční růst dosáhl hodnoty 3,3 procenta. Předchozí odhad hovořil o růstu ve výši 3,1 procenta.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities