Růst trhů ovlivnila v květnu umělá inteligence

Partners index akciových fondů vzrostl během května o 0,7 %, od začátku roku je v kladných číslech už o 6,2 %. Rostly také dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů dosáhl 0,3 %, od začátku roku pak 2,9 %. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií i dluhopisů a vzrostly o 0,2 %, od začátku roku o 3,6 %.

V květnu finanční trhy hledaly svůj směr a týkalo se to jak cen akcií, tak dluhopisů či kurzů měn. Makroekonomická data ukazovala obecný pokles inflace, ale na druhou stranu tzv. jádrová inflace prudký pokles inflačních čísel nepotvrdila. A podobně nečitelná byla i vyjádření centrálních bank, které váhají, zda ještě přitvrdit měnovou politiku, či již začít uvolňovat.

V České republice inflace klesla již pod 13 procent a guvernér Aleš Michl očekává brzký pokles pod 10 procent, což jsou pozitivní zprávy. „Rychlý letošní pokles inflace od hranice 18 procent zní sice impozantně, ale stále jsme daleko od cíle a mnoho investorů se stále obává, že nejtěžší budou poslední kroky, a tedy snížení růstu cenové hladiny na konečná dvě procenta, což může rozkolísat výnosy dluhopisů,“ dodává ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Partners index akciových trhů vzrostl o 0,7 %

Ceny akcií byly během května také velice volatilní a velice záleželo na sektoru, který byl v daném podílovém fondu dominantní. Celosvětový optimismus ohledně využití umělé inteligence a tím zvýšení efektivity poslal výše především technologické akcie. Defenzivní či tradiční akciové tituly navázané na reálný sektor naproti tomu ztrácely v očekávání přicházejícího útlumu.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v květnu okolo 0,7 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 1,7 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za květen.

Speciálně zaměřené akciové fondy zůstaly v posledním měsíci v průměru na svém a za rok jsou výše o 1,5 procenta. Důvodem nevýrazné výkonnosti je zaostávání nerozvinutých trhů za americkými, kde dominoval technologický sektor. Určité ztráty také zaznamenaly podílové fondy zaměřené na Českou republiku, kde politické riziko srazilo cenu ČEZu skoro o 20 procent.

Výkonnost akciových fondů

31.05.23květenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK0,7%6,2%1,7%29,7%30,3%86,3%                    38
PIF-SPEC-0,0%5,1%1,5%20,8%12,7%33,4%                    14
1. PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
2. PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 0,3 %

Výnosy, resp. ceny českých státních dluhopisů v průběhu května také marně hledaly směr. Působilo na ně mnoho protichůdných faktorů. „Ve směru vyšších cen, a tedy nižších výnosů působil především menší reálný růst mezd oproti očekávání ČNB. Na druhou stranu vysoký deficit a nebezpečná jádrová inflace tlačily výnosy výše,“ vysvětluje Mašát. Výsledné zhodnocení dluhopisových fondů je mírně pozitivní.

Průměrná cena dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 0,3 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o solidních 4,6 procenta výše.

Rizikovější dluhopisy jsou více korelovány s vývojem akciových trhů, a protože akciové trhy v průměru rostly, o to výše se posunuly ceny rizikovějších dluhopisů. Fondy rizikových dluhopisů proto zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o 0,6 procenta. Meziročně jsou výše o 2,1 procenta.

Výkonnost dluhopisových fondů

31.05.23květenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH0,3%2,9%4,6%-1,6%1,7%3,8%                    18
PIF-HY0,6%2,9%2,1%5,3%4,6%21,1%                    22
1. PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
2. PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy vzrostly o 0,2 %

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně jsou 1,8 procenta v zisku.

Výkonnost smíšených fondů

31.05.23květenod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX0,2%3,6%1,8%9,1%6,9%20,5%                    50