Tržby za prodej tuzemských služeb v prosinci i za celé poslední loňské čtvrtletí rostly jen nepatrně. V reálném vyjádření byly v prosinci meziměsíčně vyšší pouze o 0,2 % poté, co v listopadu meziměsíčně stagnovaly.
Za celé poslední čtvrtletí loňského roku pak vzrostly o 0,1 %. Poblíž nuly se přitom mezičtvrtletní dynamika držela již třetí kvartál v řadě a reálné tržby v oblasti služeb tak v posledním třičtvrtě roce v podstatě stagnovaly. Přetrvávající utlumená poptávka v oblasti služeb by podle nás měla přispívat ke zmírňování růstu jejich cen, který je aktuálně hlavním zdrojem inflace.
V prosinci se zvýšily zejména tržby za informační a komunikační činnosti a administrativní a podpůrné činnosti. Prvně zmíněné byly meziměsíčně vyšší o 1,4 %, když však pouze kompenzovaly obdobně vysoký pokles z listopadu, zatímco v druhém případě došlo k růstu o 1,3 %. Mírně tržby rostly také v dopravě a skladování (+0,5 % m/m) a u činností v oblasti nemovitostí (+0,3 % m/m). V prosinci se naopak nedařilo profesním, vědeckým a technickým činnostem (-1,6 % m/m) a v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (-0,9 % m/m).
Ve čtvrtém loňském čtvrtletí jako celku pak tržby významně rostly pouze v administrativních a podpůrných činnostech. Ty byly v reálném vyjádření mezičtvrtletně vyšší o 1,1 %. Tento sektor přitom zahrnuje činnosti související s podporou podnikání, činnosti personálních agentur, cestovních kanceláří, služby bezpečnostních agentur a služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu. Pouze slabší růst reálných tržeb pak zaznamenaly činnosti v oblasti nemovitostí (+0,4 % q/q), ubytování, stravování a pohostinství (+0,3 % q/q) a doprava a skladování (+0,1 % q/q). K poklesu naopak došlo u profesních, vědeckých a technických činností (-0,3 % q/q) a informačních a komunikačních činností (-0,1 % q/q).
Zvyšující se útraty domácností tak podle vývoje tržeb směřují zejména na nákupy zboží. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci oživily a za celé čtvrté čtvrtletí v reálném vyjádření vzrostly o 0,8 % q/q, což i tak představovalo mírné zpomalení po +1,1 % q/q ve třetím čtvrtletí. Reálné tržby za prodej aut byly ve čtvrtém čtvrtletí vyšší o 0,5 %. K růstu maloobchodních tržeb přispívá i skutečnost, že ty nadále zaostávají za svou předpandemickou úrovní. Oproti poslednímu čtvrtletí 2019 byly tržby bez aut v loňském posledním čtvrtletí stále o 1,3 % nižší, tržby za prodej automobilů pak o ještě výraznějších 5,3 %. Celkové tržby za prodej služeb byly naproti tomu vyšší o 2,8 %.
Tuzemská poptávka by se měla na pozadí obnoveného růstu reálných mezd nadále zvyšovat, její tempo zůstává otázkou. Prosincový nárůst dynamiky maloobchodních tržeb je sice příslibem, vývoj v předchozích měsících však vykazoval vysokou volatilitu a nárůst v jednom měsíci byl často kompenzován v měsících dalších. Utlumený vývoj tržeb za prodej služeb navíc ukazuje, že oživení poptávky nelze považovat za plošné. Lze předpokládat, že tempo růstu spotřeby domácností v letošním roce bude záviset i na tom jak se bude dařit zkoušenému průmyslu. Zpracovatelský průmysl má totiž v ČR zhruba čtvrtinový podíl na zaměstnanosti a zhoršení jeho situace tedy může ovlivnit i kupní sílu českých domácností.
Martin Gürtler, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka