Různý vývoj výrobních cen

Výrobní ceny v srpnu +1,8 % meziročně při očekávání 1,5 %, +0,2 % meziměsíčně při očekávané stagnaci. V průmyslu ceny proti loňskému srpnu stouply o 1,8 %, ve stavebnictví o 3,7 % a ceny tržních služeb vzrostly o 5,3 %. Naopak zemědělské výrobní ceny klesly o 16,4 % zejm. díky zlevnění olejnin i obilovin, také mléka (o 13 %). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Dezinflace pokračuje ve většině energeticky náročných odvětví včetně výroby základních kovů, chemické výrobě nebo papírenství. Zatímco v zemědělské výrobě klesají dál meziměsíčně zejména ceny v rostlinné výrobě (y/y o 26,2 %). Ceny živočišné produkce sice neklesají zdaleka tak rychle, ale setrvalý pokles trvající již 6 měsíců v řadě vede k tomu, že i živočišná výroba meziročně začala zlevňovat (-2,4 % meziročně) a celkově tak padají ceny v zemědělské výrobě viditelně rychleji, než předpokládala centrální banka (-16,4 % versus -10 %). Je to ostatně také vidět v navazujícím poklesu cen v potravinářském průmyslu, kde ceny meziměsíčně klesají také šestým měsícem v řadě a ke konci roku by měly začít meziročně klesat. To jsou dobré zprávy směrem k dalšímu vývoji cen potravin, které ostatně již v srpnu patřily k největším „brzdám“ spotřebitelské inflace.
Meziroční dynamika inflace odeznívá i ve stavebnictví – ceny stavebních prací zvolnily dynamiku na 3,8 % meziročně (z 4,8 %). Meziměsíčně však pokračují v růstu, na rozdíl od cen stavebních materiálů, jejichž pokles je viditelnější (meziroční dynamika blízká nule).