Santini na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vybrané stavby, které tento významný český architekt navrhl, jsou motivem pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 6. prosince 2023.

Autorem její podoby je akademický sochař Vladimír Oppl, který na minci ztvárnil vybrané Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 100 kusů, dalších 18 900 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Santinimu je poslední, kterou ČNB v roce 2023 vydává. První emisí roku 2024 bude pamětní stříbrná mince k výročí 150 let od narození Josefa Suka. Přehled dalších plánovaných i dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Jan Blažej Santini-Aichel

Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze. Na českém území je autorem řady staveb, které vznikly ve stylu tzv. gotizujícího baroka. Díky originálnímu přístupu k navrhování staveb, které vynikaly  geometrickou a světelnou nápaditostí, je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů české historie. Zemřel v Praze 7. prosince 1723.